Поврзи се со нас

Гостивар

„Вешта жена 2023“ во Гостивар во знакот на љубовта!

Објавено

на

Во Гостивар вечерва по 11-ти пат се одржува манифестацијата „Вешта жена“, настан кој спојува кулинарство, креативност, дружење, забава, заедништво. Натпреварувачките се претставуваат со оригинални трпези со предјадење, главно јадење и десерт и ги декорираат на уникатен начин. Оваа година организаторките решија настанот да биде посветен на љубовта.

„Главната поента годинава ни е да ја потенцираме важоста на љубовта, значи ставаме  голем акцент на љубовта. Некако како да ја изгубивме смислата на живеењето, во однос на тоа што им е потребно на луѓето, но сфативме и со пандемијата и после тоа, дека не е се‘ само во парите, туку мора да има љубов. Сите овие натпреварувачки со своите маси докажуваат дека за се‘ треба љубов. Се‘ е со едно такво големо внимание, за воодушевување“, истакна Снежана Стојановска-Жана, претседателка на здружението Вешта жена.

Мира Србиноска, организаторка на Вешта жена во Гостивар изрази големо задоволство од интересот на гостиварки да учествуваат и да ги покажат своите вештини и умеење за подготовка на специјалитети и декорации.

„Интересот е многу голем, секоја година гледаме дека имаме нови натпреварувачки кои сами се пријавуваат за учество, што значи гостиварки го сакаат готвењето и се многу креативни. Идеите си ги осмислуваат самите и навистина може да се оцени дека се на едно високо ниво“, рече Србиноска.

Во натпреварувачки дел за Вешта жена на Гостивар 2023 учествуваат:

Илирида Абази со трпеза „Љубовта на Шрек и Фиона“

Јулијана Златаноста со трпеза „Жена посилна од камен, понежна од цвет“

Билјана Максимоска со трпеза „Ден на љубовта, Св.Валентајн“

Марица Наумовска со трпеза „Св.Трифун, заштитник на грозјето и виното“

Во категорија Гран при учествува Елизабета Питулкова со трпеза „Танго“

Победничката на општинското натпреварување ќе го претставува Гостивар на Републичка Вешта жена 2023.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 8 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Македонијапред 9 часа

Јадење, пиење, облека, сметки…Мајските трошоци за семејство 60.090 денари

Македонијапред 10 часа

Велковски: Околу 9000 социјални семејства оштетени за 120 евра годишно

Македонијапред 10 часа

Метео предупредување за невреме

Гостиварпред 11 часа

Два случаи на семејно насилство вчера на подрачје на Гостивар

Македонијапред 14 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 14 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 15 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена