Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Вештачки засладените сокови ги удвојуваат ризиците за мозочен удар

Објавено

на

  Американското здружение за срце (АХА) наведува дека повеќе од три четвртини од пациентите кои доживеале мозочен удар еднаш, имаат висок крвен притисок. Тоа, како податок е добиено од истражувањето од Медицинскиот факултет при Универзитетот во Бостон, кое ги проучува долгорочните влијанија на вештачки засладените пијалаци. Трудот е објавен во списанието „Строук“ (Мозочен удар).

  „Нашиот труд е прв којшто објави и за поврзаноста меѓу дневниот внос на вештачки засладени безалкохолни пијалаци и зголемената опасност од деменција, којашто е причина за Алцхајмеровата болест“, велат истражувачите.

  Нивните податоци покажуваат дека 77 отсто од тие луѓе имале крвен притисок од 140/90 милиметри на живиниот столб. Притисок до 120/80 се смета за нормално, според Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

  Според лекарите, за да се избегне мозочен удар, мора да се намали крвниот притисок. А, за тоа, потребна е промена во начинот на јадење и пиење. Меѓутоа, дури и ако се намали вносот на сол и алкохол, постојат и други вообичаени намирници што значат опасност.

  Се анализирале скоро 3.000 лица на возраст од над 45 години, преку мерење на вносот на пијалаци. Наодите говорат дека учесниците кои пиеле барем еден сок дневно имаат скоро двојно поголема веројатност да добијат мозочен удар од оние кои не пиеле, како и трипати поголема опасност од исхемичен мозочен удар.

  „Нашето истражување дава дополнителни докази што го поврзуваат пиењето вештачки засладени пијалоци со опасноста од мозочен удар, особено исхемичен мозочен удар“, велат истражувачите.

  Според нивните наоди, луѓето кои пиеле барем еден вештачки засладен пијалак дневно имале и трипати поголема веројатност да развијат Алцхајмерова болест и деменција, отколку оние кои не консумираат засладени напитоци.

  Научниците, сепак, велат дека се потребни дополнителни истражувања за да се утврди зошто постои зголемена опасност и за мозочен удар и за деменција кај оние кои редовно пијат вештачки засладени пијалаци.

  Ралф Сако, претседател на Одделот за неврологија при Медицинскиот факултет „Милер“ и Универзитетот на Мајами во Флорида, смета дека главниот проблем е што вештачки засладените пијалаци се продаваат како наводно „поздрави пијалаци“ од оние засладени со шеќер.

  – Американското здружение за срце и Американското здружение за дијабетес претпазливо ја потврдија употребата на вештачки засладувачи наместо шеќер во борбата против дебелината, метаболичкиот синдром и дијабетесот. Но, сѐ уште постои неизвесност за придобивките по здравјето, во однос на вештачките засладувачи, рече Сако.

  Повеќе поголеми истражувања ги поврзуваат газираните пијалаци со дијабетес тип 2, срцевите и мозочните удари и деменцијата. А, сѐ поголем број епидемиолошки студии покажуваат и силна поврзаност меѓу честата потрошувачка на вештачки засладувачи и васкуларните исходи и дека можеби не е разумно да се заменат природните со вештачките засладувачи.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 7 часа

  227 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 15 починати лица

  Локални избори 2021пред 7 часа

  Ахмети и Бејта на средба во Дебреше: Бараме поддршка не за свој интерес, туку за проекти и развој

  Македонијапред 11 часа

  Трета доза антиковид вакцина до сега примиле 10.386 граѓани

  Гостиварпред 15 часа

  Тројца повредени во судир на автомобили кои ги возеле малолетник и 18 годишник

  Гостиварпред 17 часа

  Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше на света литургија во новоизградена црква во Загреб

  Гостиварпред 18 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Локални избори 2021пред 18 часа

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Занимливостипред 19 часа

  Од најмалите до најголемитe – факти кои докажуваат колку се фасцинантни животните

  Вестипред 1 ден

  КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

  Гостиварпред 1 ден

  Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 дена

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 6 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 18 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 6 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Гостиварпред 2 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!