Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 02/06/2019 | 13:58

ВЕСПРЕМ – ВАРДАР силните карактеристики на екипите

Веспрем – Вардар, ракометно финале.

Која екипа ќе биде на врвот на Европа, Вардар по вторпат или Веспрем по првпат?

Од 18 часот во Келн, ќе се сретнат овие две екипи каде ќе ја одиграат финалната пресметка по која ќе го знаеме одговорот. Секој од клубовите има свои карактеристики, адути, пресметки и причини. Издвојуваме неколку од нив, кои ги одликуваат екипите и со сигурност ќе бидат важен фактор во одлуката, кој да ја однесе „раката“ дома.

ВЕСПРЕМ

„Долга клупа“
Играчите на Веспрем во полуфиналето скоро и да не се потрошија во споредба со Вардар. Сите играчи ротираа и далеку се посвежи влегуваат во финалето од своите противници.

„Х фактор“
Српскиот ракометар Петар Ненадиќ е еден од најдобрите ракометари на денешницата. Кога е расположен, тешко дека некој може да го сопре. Формата на централниот бек е пред кулминација, во полуфиналето со Киелце постигна 12 голови. Најголема опаснот за Вардар.

„Давид Дејвис“
Актуелниот тренер на Веспрем Дејвис, пет години помина на клупата на Вардар, заедно со Раул Гонзалез. Одлично ги познава играчите, системот, менталитетот на екипата. Ова е најголем адут на унгарската екипа.

ВАРДАР

„Карактер“
Нематеријална работа, но јасна и видлива, „карактер“, рече Стојанче Стоилов. Нашиот карактер најдобро го знаат противниците.

„Аутсајдер“
Притисокот е на страната на Веспрем. Клуб кој вложува преку 30 години и сеуште го нема највредниот пехар во колекцијата. Вардар веќе го има. Знаејќи што се очекуваше од екипата на почетокот на првенството и каде се денес. Споредба од која може само да добјат крилја избраниците на Парондо.

„Ѕверот Кристопанс“
Кој го гледаше полуфиналето, јасно им е што сакаме да кажеме.

„Нацијата“
Неверојатна поддршка имаат ракометарите на Вардар. Цела Македонија гори за ова финале, ракометарите знаат дека се веќе херои, но исто знаат и колку им е потребна победата на нацијата, што ќе биде најголем мотив за оние кои ќе истрчаат во 18 часот.

Напишете коментар