Поврзи се со нас

Вести Гостивар

ВЕСПРЕМ – ВАРДАР силните карактеристики на екипите

Објавено

на

  Веспрем – Вардар, ракометно финале.

  Која екипа ќе биде на врвот на Европа, Вардар по вторпат или Веспрем по првпат?

  Од 18 часот во Келн, ќе се сретнат овие две екипи каде ќе ја одиграат финалната пресметка по која ќе го знаеме одговорот. Секој од клубовите има свои карактеристики, адути, пресметки и причини. Издвојуваме неколку од нив, кои ги одликуваат екипите и со сигурност ќе бидат важен фактор во одлуката, кој да ја однесе „раката“ дома.

  ВЕСПРЕМ

  „Долга клупа“
  Играчите на Веспрем во полуфиналето скоро и да не се потрошија во споредба со Вардар. Сите играчи ротираа и далеку се посвежи влегуваат во финалето од своите противници.

  „Х фактор“
  Српскиот ракометар Петар Ненадиќ е еден од најдобрите ракометари на денешницата. Кога е расположен, тешко дека некој може да го сопре. Формата на централниот бек е пред кулминација, во полуфиналето со Киелце постигна 12 голови. Најголема опаснот за Вардар.

  „Давид Дејвис“
  Актуелниот тренер на Веспрем Дејвис, пет години помина на клупата на Вардар, заедно со Раул Гонзалез. Одлично ги познава играчите, системот, менталитетот на екипата. Ова е најголем адут на унгарската екипа.

  ВАРДАР

  „Карактер“
  Нематеријална работа, но јасна и видлива, „карактер“, рече Стојанче Стоилов. Нашиот карактер најдобро го знаат противниците.

  „Аутсајдер“
  Притисокот е на страната на Веспрем. Клуб кој вложува преку 30 години и сеуште го нема највредниот пехар во колекцијата. Вардар веќе го има. Знаејќи што се очекуваше од екипата на почетокот на првенството и каде се денес. Споредба од која може само да добјат крилја избраниците на Парондо.

  „Ѕверот Кристопанс“
  Кој го гледаше полуфиналето, јасно им е што сакаме да кажеме.

  „Нацијата“
  Неверојатна поддршка имаат ракометарите на Вардар. Цела Македонија гори за ова финале, ракометарите знаат дека се веќе херои, но исто знаат и колку им е потребна победата на нацијата, што ќе биде најголем мотив за оние кои ќе истрчаат во 18 часот.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 6 часа

  Чествување на Богојавление во Ростуше и на Радика

  Гостиварпред 12 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 15 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 15 часа

  Следува влажен и студен бран со снег и голомразица

  Вестипред 17 часа

  Учениците на продолжен распуст, УНИЦЕФ повика затворањето на училиштата да биде привремена мерка

  Вестипред 17 часа

  Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи

  Македонијапред 18 часа

  Најстудено во Маврови Анови, најмногу снег на Попова Шапка

  Вестипред 18 часа

  Православните верници слават Водици, голем христијански празник

  Гостиварпред 1 ден

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Македонијапред 1 ден

  Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во земјава

  Вестипред 1 ден

  Ковид-19: Рекорди во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

  Гостиварпред 1 ден

  Пазарен ден во Гостивар: Богата понуда, малку купувачи-јануари го тенчи семејниот буџет

  Вестипред 1 ден

  За влез во Шведска повеќе не е неопходен негативен ПЦР тест

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Вестипред 7 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 7 дена

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 15 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 6 дена

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 12 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена