fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Вежбите со клекнувања во место се корисни и за мозокот

Објавено

на

  Еден од најдобрите начини за подобрување на здравјето на мозокот е да минете неколку минути секое утро правејќи вежби со клекнувања во место или други потези со оптоварување на нозете, вели д-р Мајкл Мозли.

  Иако не постои брз пат до подобро помнење, познавачите посочуваат дека може мудро да ги одбереме вежбите – оние кои бараат минимална подготовка и опрема, но ветуваат значителни резултати. Иако физичките придобивки од вежбањето се добро познати, често го занемаруваме долгорочното позитивно влијание што може да го има врз здравјето на нашиот мозок. И навистина не треба да работите премногу напорно за да се добие тој умствен стимул.

  Д-р Мозли неодамна, во интернет-емисијата на Би-би-си – „Just One Thing“, објасни дека секој ден се обидува да прави некаков кардиотренинг за здравјето на срцето и белите дробови, но и дека единственото нешто што би препорачал да го додадеме во секојдневната рутина е тренингот со малку повеќе напор.

  Меѓу вежбите коишто тој ги истакна се и „склековите“, но и клекнувањата в место кои може делотворно да ги подобрат функциите на мозокот.

  – Има еден фасцинантен нов труд за придобивките од тренингот со напор, како што се неколку минути разгибување на телото на ден – каде што не ви треба посебна опрема, а што може да го подобри вашиот мозок, како и вашите мускули, рече тој. – Друга вежба со малку напор што ви ја препорачувам, се клекнувањата. Како што откривме, тоа е една од изненадувачки најдобрите вежби за подобрување на функцијата на мозокот.

  Тој препорачува двете вежби да се прават наутро откако ќе станете од кревет…

  – Тоа е вежбање за целото тело – му помага на вашето срце, па може да ја зголеми и силата на Вашиот мозок, додаде тој.

  Трудот објавен во невролошкото списание „Фронтиерс“ (Frontiers In Neuroscience) појаснува дека вежбите за нозе со оптоварување испраќаат невролошки сигнали кои се од витално значење за создавање нови, здрави мозочни клетки. Овие клетки потоа можат да го подобрат размислувањето, но и целокупната когнитивна функција.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 37 минути

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 2 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 3 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 4 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 4 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 15 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 17 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 18 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 19 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 21 час

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 22 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 23 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 24 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 3 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена