fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Ви се јаде сладолед на зима? – Слободно почестете се!

Објавено

на

  Следниот пат кога ќе ве фати мерак да јадете сладолед во зима или кога вашето дете ќе ви побара од омилениот десерт на студено време, не двоумете се, слободно исполнете ја желбата. Предрасуда е дека сладоледот е наменет само за „летна шема“.  Напротив, препораките и објаснувањата на светски познати лекари се движат токму во спротивна насока: Да се јаде сладолед на ниски температури е корисно за здравјето.

  Конзумирањето на сладолед во зима е подобро отколку во лето, поради температурната разлика помеѓу телото и надворешната средина, која е  помала отколку при поголеми жештини, што значи дека се избегнува „температурен шок“ за организмот. Од таму и навиките на населението во скандинавските земји, кои јадат сладолед во зима, а пијат топли чаеви во лето, бидејќи на тој начин се намалува потењето кое на лето е поинтензивно.

  Уште една убава вест за оние кои го сакаат сладоледот, но се плашат дека од ледениот десерт ќе ги „фати“ грлото. Сладоледот не предизвикува воспаление на грлото. Вакви проблеми, особено во зимскиот период, доаѓаат како резултат на вирусна или бактериска инфекција, преку валкани раце, играчки кои децата ги ставаат во уста или од друго, веќе заразено лице кое кашла во наша близина. Сепак, не треба да се заборави дека сладоледот треба да се јаде умерено, во помали количини и побавно.

  И на крај неколку интересни факти за сладоледот:

  -На Хрватското приморје од пред неколку години вистински хит стана сладоледот од канабис. Мајсторите што го прават откриваат дека се состои од 70 отсто брашно од канабис, млеко, шеќер, павлака и шлаг.

  -Најскапиот сладолед на светот се служи во луксузно одморалиште во Јужна Калифорнија. Едно стапче сладолед, чини илјада долари. Не паѓајте во невсвест, и рецептот како и цената е екстравагантен. Сладоледот се прави од деланки од 24 каратно злато, смрзнати во „Текилас Премиум Клас Азул Ултра“, специјална марка текила, што се продава по цена од 1500 долари од шише.

  -Сладоледот задолжително во својот состав има и воздух. И тоа од 30 до 120 отсто. Толку е дозволеното зголемување на масата на сладоледот, според Правилникот за млечни производи.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Вестипред 13 минути

  Факти за мајмунските сипаници

  Гостиварпред 2 часа

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 3 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 4 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 5 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 6 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 17 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 18 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 19 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 20 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 22 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 23 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 24 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 3 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена