Поврзи се со нас

Занимливости

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Објавено

на

Деновиве на интернет се шири видео кое многумина остава воодушевени. Имено, на него може да се види феноменот познат и како „прст на смртта“, што за сите кои не се запознаени со овие ледени сталактити, изгледаат како некоја технологија сè уште недостапна за нас од научно-фантастичните филмови.

Сепак, научниците кои сè уште не ја знаат точната причина за оваа појава сугерираат дека е неопходно концентратите на сол да се распаднат од морскиот мраз и да создадат надолен проток на густа и студена вода чија точка на замрзнување е пониска од околната вода. Ова на крајот резултира со претворање на солените концентрати во мраз во контакт со околната вода, како шуплив сталактит. Бидејќи надворешниот ѕид постојано се замрзнува, внатрешниот ѕид постојано се топи и патува кон дното. По допир со најниската точка, сè што допира го претвора во мраз, од ситни планктони до морски ѕвезди и ежови.

Нивната појава првпат беше документирана во средината на минатиот век, а со објективот на камерата беа снимени дури во 2011 година. И оттогаш, утврдено е дека неговиот дијаметар може да порасне од 25 см до повеќе од неколку метри. Што може да резултира со крајно необична сцена, која потсетува на базени со солена вода.

Во соработка со Е наука

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена