Поврзи се со нас

Гостивар

Видео емисии на Gostivarpress.mk! Првата со тема „Образование“ ја прикажуваме во понеделник

Објавено

на

Gostivarpress.mk отвора нова страница од своето работење со која ја надополнува и продолжува мисијата за професионално, веродостојно и достапно информирање на сите граѓани. Почитувани читатели, со голема чест и задоволство најавуваме дека започнуваме со емитување на серија видео емисии под наслов „Минути за секого“. Во емисијата ќе зборуваме на различни теми кои ја засегаат и се во интерес на јавноста, со акцент на предизвици и проблеми кои се дел од животот на младите, на припадничките на понежниот пол, на маргинализираните и ранливи групи.

Низ „Минути за секого“ ќе опфатиме разговори за она што не‘ опкружува, ќе дискутираме за состојби и актуелности како и за проблеми кои се рак-рана на заедницата, со фокус на Гостивар. Сакаме да го свртиме вниманието на јавноста, особено на институциите за поголема будност, ангажман и реакции.

Она што е важно да се истакне, е дека емисиите ќе се прикажуваат со толкување на знаковен јазик, нешто што е мног ретко во македонскиот медиумски простор. Со ова сакаме да придонесеме повеќе соодветни информативни и дебатни содржини за глувите и наглуви граѓани. За таа цел заедно со нас ќе биде Билјана Среткоска, лиценциран толкувач.

Емисиите ќе ги емитуваме еднаш месечно, на Jутуб каналот на Gostivarpress.mk.

Првата емисија ја посветуваме на образованието. Отворено и „без влакна на јазикот“, дискутираме за тоа какви услови имаат училиштата, зборуваме за статусот на просветните работници, отвораме прашања околу уписите во средните училишта, но и на првачињата, за подарувањето петки и ред други работи.

Наш соговорник е Тафа Амети, претседател на Синдикатот за образование и наука за регион Гостивар, потпретседател на СОНК на Македонија и долгогодишен професор.

Емисијата премиерно ја прикажуваме во понеделник (31 јули). НЕ ПРОПУШТАЈТЕ!!!

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 12 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 13 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 15 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 16 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 17 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 18 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 19 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 20 часа

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 21 час

Малеарди и Шеста зона без вода поради дефект

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена