Поврзи се со нас

Вести

Видео од градењето на болницата во Кина за пациенти со коронавирус

Специјалната болница којашто кинеските власти ја градат за заболени од коронавирус, ќе има капацитет од 700 до 1.000 пациенти, пишуваат тамошните медиуми. Откако вирусот почна да зема поголем замав, кинезите веднаш се зафатија со изградба на нова болница, каде ќе се изолираат заразените. Најавено е дека објектот ќе биде готов во рекордно време, најдоцна до 5-ти февруари.

Како напредува изградбата погледнете од видеото.

Инаку, бројот на смртни случаи од коронавирусот во Кина достигна над сто, додека вкупната бројка на заболени повеќе од 4.500.

Првите случаи на заболени вчера беа потврдени во Германија и во Канада.

Македонското Министерство за надворешни работи соопшти дека ниту еден од околу 100-те македонски државјани кои во моментот легално престојуваат во Кина не е заболен со коронавирусот.

фото:Xinhua/Xiao Yijiu/IANS

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!