fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

ВИДЕО: Погледнете отворање на саркофаг со мумија после 2.600 години

Објавено

на

Научниците од Египет неодамна пронајдоа 59 саркофази стари повеќе од 2.600 години, кои се скоро совршено сочувани.

Откритието се случило во близина на Каиро и се верува дека во него биле погребани свештеници и други истакнати луѓе од тој период. Саркофазите се украсени со египетски хиероглифи, извадени од дупки на 10-12 метри длабочина, а пронајдени се и 28 одлично зачувани статуи.

Генералниот секретар на Врховниот совет за антиквитети на Египет изјави дека ковчезите биле во одлична состојба, благодарение на заштитниот оклоп кој ги сочувал од хемиски реакции.

На видеото имате можност да видите како изгледа отварањето на овие саркофази после 2600 години со вистинска мумија во нив.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 8 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 10 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 11 час

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 12 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 14 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 14 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 15 часа

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 15 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!