Поврзи се со нас

Гостивар

Види ја личноста, не попреченоста! Гостивар во чест на Светскиот ден на лицата со посебни потреби

Објавено

на

Делење на позитивни пораки, цвеќе и ленти со сончогледи за поголема видливост во средината. На ваков начин во Гостивар се одбележа Светскиот ден лицата со посебни потреби. Една од пораките со кои беа пречекани минувачите на градскиот плоштад гласеше: Види ја личноста, не попреченоста!.

Одбележувањето го организираше Ресурсниот центар на родители на деца со посебни потреби во соработка со општина Гостивар и здружението When in Trouble.

„Како општина минатите години се обидовме да направиме одредени активности, иако никогаш не е доволно за овие деца и семејства. За годинава направивме беџови со сончогледи чија цел е луѓето да им дадат предност на лицата кои ги носта, а се лица со посебни потреби или членови на семејството. Ние како граѓани треба да им дадеме ред и со тоа ќе покажеме внимание, чест, ќе им дадеме простор да не трошат време во чекање“, рече градоначалникот Арбен Таравари, кој учествуваше на настанот.

Маргарита Милошеска од Ресурсниот центар изрази задоволство од поддршката за настанот и ги повика гостиварци да се солидаризираат.

„Зошто е важно и потребно да им дадат предност на лицата со посебни потреби и родителите: Јас на пример, како самохрана мајка на девојче со церебрална парализа, честопати за да одам да завршам некоја работа, да платам струја, пазарувам и сл, ја оставам малата заклучена сама дома. Ако чекам ред и има многу гужва, детето дома останува долго време само, а тоа не може само да се снаоѓа. Затоа апелирам до сите граѓани да искажат разбирање и да им даваат предност на лицата кои ќе ги носат ваквите ленти со сончогледи.“, рече Милошеска.

Децата со посебни потреби кои беа дел од денешното одбележување во Гостивар, на граѓаните им делеа каранфили и пораки со позитивна содржина за животот, разбирањето, среќата, солидарноста.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 19 минути

Почина Димче Мешковски, легенда на македонското глумиште

Гостиварпред 41 минута

Еко активности на децата во Гостивар по повод Денот на пролетта

Гостиварпред 2 часа

ИНТЕРВЈУ со поетот Илкер Јусуф, по повод Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 3 часа

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 3 часа

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 3 часа

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 4 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 17 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 19 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Shikoje personin, jo aftësinë e kufizuar! Gostivari në nder të Ditës botërore të personave me nevoja të veçanta

Објавено

на

Ndarja e mesazheve pozitive, luleve dhe fjongove me luledielli për shikueshmëri më të madhe në mes. Në këtë mënyrë në Gostivar u shënua Dita Botërore e Personave me Aftësi të Kufizuara. Një nga mesazhet që përshëndeti kalimtarët në sheshin e qytetit ishte: Shihni personin, jo aftësinë e kufizuar!.

Festimi u organizua nga Qendra Burimore për prindërit e fëmijëve me nevoja të veçanta në bashkëpunim me Komunën e Gostivarit dhe shoqatën When in trouble.

“Si komunë në vitet e kaluara jemi munduar që të bëjmë disa aktivitete edhe pse asnjëherë nuk mjafton për këta fëmijë dhe familje. Për këtë vit kemi bërë bexha me lulediell, qëllimi i të cilave është që njerëzit t’u japin përparësi personave që veshin, që janë persona me nevoja të veçanta apo familjarë. Ne si qytetarë duhet t’u japim urdhrin dhe me këtë do të tregojmë vëmendje, nder, do t’u japim hapësirë ​​që të mos kalojnë kohë duke pritur”, tha kryebashkiaku Arben Taravari, pjesëmarrës në manifestim.

Margarita Milosheska nga Qendra Burimore shprehu kënaqësinë për mbështetjen për ngjarjen dhe i bëri thirrje Gostivarit që të solidarizohen.

“Pse është e rëndësishme dhe e nevojshme t’u jepet përparësi personave me aftësi të kufizuara dhe prindërve: Unë, për shembull, si nënë e një vajze me paralizë cerebrale, shpesh shkoj për të bërë ndonjë punë, për të paguar energjinë elektrike, për të blerë, etj. lej të voglën të mbyllur vetëm në shtëpi. Nëse pres në radhë dhe është shumë e mbushur me njerëz, fëmija qëndron vetëm në shtëpi për një kohë të gjatë dhe nuk mund ta përballojë. Prandaj apeloj tek të gjithë qytetarët që të shprehin mirëkuptimin e tyre dhe t’u japin përparësi atyre që do të mbajnë shirita të tillë me lulediell”, tha Millosheska.

Fëmijët me nevoja të veçanta që ishin pjesë e shënimit të sotëm në Gostivar, u shpërndanë qytetarëve karafila dhe mesazhe me përmbajtje pozitive për jetën, mirëkuptimin, lumturinë, solidaritetin.

Популарно изминативе 100 дена