Поврзи се со нас

Гостивар

Види ја личноста, не попреченоста! Гостивар во чест на Светскиот ден на лицата со посебни потреби

Објавено

на

Делење на позитивни пораки, цвеќе и ленти со сончогледи за поголема видливост во средината. На ваков начин во Гостивар се одбележа Светскиот ден лицата со посебни потреби. Една од пораките со кои беа пречекани минувачите на градскиот плоштад гласеше: Види ја личноста, не попреченоста!.

Одбележувањето го организираше Ресурсниот центар на родители на деца со посебни потреби во соработка со општина Гостивар и здружението When in Trouble.

„Како општина минатите години се обидовме да направиме одредени активности, иако никогаш не е доволно за овие деца и семејства. За годинава направивме беџови со сончогледи чија цел е луѓето да им дадат предност на лицата кои ги носта, а се лица со посебни потреби или членови на семејството. Ние како граѓани треба да им дадеме ред и со тоа ќе покажеме внимание, чест, ќе им дадеме простор да не трошат време во чекање“, рече градоначалникот Арбен Таравари, кој учествуваше на настанот.

Маргарита Милошеска од Ресурсниот центар изрази задоволство од поддршката за настанот и ги повика гостиварци да се солидаризираат.

„Зошто е важно и потребно да им дадат предност на лицата со посебни потреби и родителите: Јас на пример, како самохрана мајка на девојче со церебрална парализа, честопати за да одам да завршам некоја работа, да платам струја, пазарувам и сл, ја оставам малата заклучена сама дома. Ако чекам ред и има многу гужва, детето дома останува долго време само, а тоа не може само да се снаоѓа. Затоа апелирам до сите граѓани да искажат разбирање и да им даваат предност на лицата кои ќе ги носат ваквите ленти со сончогледи.“, рече Милошеска.

Децата со посебни потреби кои беа дел од денешното одбележување во Гостивар, на граѓаните им делеа каранфили и пораки со позитивна содржина за животот, разбирањето, среќата, солидарноста.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 8 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 8 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 10 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 10 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 13 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 14 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 15 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 17 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 18 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 20 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 2 дена

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 5 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Shikoje personin, jo aftësinë e kufizuar! Gostivari në nder të Ditës botërore të personave me nevoja të veçanta

Објавено

на

Ndarja e mesazheve pozitive, luleve dhe fjongove me luledielli për shikueshmëri më të madhe në mes. Në këtë mënyrë në Gostivar u shënua Dita Botërore e Personave me Aftësi të Kufizuara. Një nga mesazhet që përshëndeti kalimtarët në sheshin e qytetit ishte: Shihni personin, jo aftësinë e kufizuar!.

Festimi u organizua nga Qendra Burimore për prindërit e fëmijëve me nevoja të veçanta në bashkëpunim me Komunën e Gostivarit dhe shoqatën When in trouble.

“Si komunë në vitet e kaluara jemi munduar që të bëjmë disa aktivitete edhe pse asnjëherë nuk mjafton për këta fëmijë dhe familje. Për këtë vit kemi bërë bexha me lulediell, qëllimi i të cilave është që njerëzit t’u japin përparësi personave që veshin, që janë persona me nevoja të veçanta apo familjarë. Ne si qytetarë duhet t’u japim urdhrin dhe me këtë do të tregojmë vëmendje, nder, do t’u japim hapësirë ​​që të mos kalojnë kohë duke pritur”, tha kryebashkiaku Arben Taravari, pjesëmarrës në manifestim.

Margarita Milosheska nga Qendra Burimore shprehu kënaqësinë për mbështetjen për ngjarjen dhe i bëri thirrje Gostivarit që të solidarizohen.

“Pse është e rëndësishme dhe e nevojshme t’u jepet përparësi personave me aftësi të kufizuara dhe prindërve: Unë, për shembull, si nënë e një vajze me paralizë cerebrale, shpesh shkoj për të bërë ndonjë punë, për të paguar energjinë elektrike, për të blerë, etj. lej të voglën të mbyllur vetëm në shtëpi. Nëse pres në radhë dhe është shumë e mbushur me njerëz, fëmija qëndron vetëm në shtëpi për një kohë të gjatë dhe nuk mund ta përballojë. Prandaj apeloj tek të gjithë qytetarët që të shprehin mirëkuptimin e tyre dhe t’u japin përparësi atyre që do të mbajnë shirita të tillë me lulediell”, tha Millosheska.

Fëmijët me nevoja të veçanta që ishin pjesë e shënimit të sotëm në Gostivar, u shpërndanë qytetarëve karafila dhe mesazhe me përmbajtje pozitive për jetën, mirëkuptimin, lumturinë, solidaritetin.

Популарно изминативе 100 дена