fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Виена прогласена за најдобар град за живот

Објавено

на

Престолнината на Австрија, Виена, го победи Мелбурн и беше прогласена за најпогоден град за живеење на светот.

Ова е првпат еден европски град да го предводи годишното рангирање што го прави британската група Економска истражувачка единица (ЕИУ).

Листата која опфаќа 140 градови од целиот свет се базира врз фактори како политичка и економска стабилност, стапка на криминал, образование и достапност на медицинската нега.

Манчестер е европски град кој покажа најголем напредок, па скокна од 51-то на 35. место, со што го надмина и Лондон.

„Безбедноста е подобрена во неколку западноевропски градови, а првото место на Виена е одраз на релативната повратеност на стабилноста низ цела Европа“, кажа уредничката на истражувањето Роксана Славчева.

Мелбурн беше симнат од првото место по цели седум години и сега е втор, па следуваат Осака (Јапонија), Калгари (Канада), Сиднеј (Австралија), Ванкувер (Канада), Токио (Јапонија), Торонто (Канада), Копенхаген (Данска) и Аделаида (Австралија).

На дното на листата е Дамаск, пред кого се Дака и Лагос.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Гостиварка го пријавила партнерот за напад и обљуба

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!