Поврзи се со нас

Занимливости

Викенд куќа од бајките која се монтира за 24 часа

Дали некогаш сте сонувале за дрвена викенд куќа, некаде надвор од градот со двор во апсолутен мир и тишина?

Ние да, а потоа се појавија Русите и ни покажаа дека таква куќичка може да се изгради за само 24 часа. Се разбира, ако имате доволно пари.

Градежните иновации ширум светот секојдневно нè воодушевуваат и потикнуваат да размислуваме дали е можно некогаш и да се видат таквите објекти. Руското архитектонско студио BIO Architects дизајнираше модуларен систем на куќи наречен ДаблДом, кој е целосно функционален за вселување веднаш по склопувањето.

Оваа куќа доаѓа со сите потребни приклучоци и инсталации, апарати за домаќинство, мебел, изолација и е изградена целосно од дрво. Мобилноста не значи дека овие куќи имаат мана, тие се целосно изолирани за да можат да ги издржат студените руски зими, а нивниот дизајн и леснотијата на склопување овозможуваат вселување во истите на било кое место во рок од 24 часа.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Гостиварпред 33 минути

Прес на СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% сигурни избори за граѓаните и за нивното здравје

Гостиварпред 2 часа

Сириски мигрант приведен во Горно Јеловце

Гостиварпред 3 часа

Хронично болните и родителите на мали деца остануваат ослободени, за сите други нема да важат работа од дома и ротации

Здравје и убавинапред 4 часа

Шампионски старт на денот во три варијанти

Македонијапред 18 часа

Одлука на Влада: Нема веќе полициски час, кафеаните се отвораат од четврток

Гостиварпред 19 часа

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер Спасовски и Венко Филипче

Гостиварпред 21 час

Во Гостивар распределени над 130 хуманитарни пакети за жртви на насилство, лица без документација и социјалци

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За Гостивар се потребни најмалку 1.000 тестови и скрининг на медицинарите

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!