Поврзи се со нас

Рецепти

Викенд предлог од бабината кујна: Гибаница со кисело млеко

Објавено

на

Домашно подготвена пита е секогаш добредојдена на трпезата, особено за викендите кога целото семејство се собира на заедничко јадење. Уште кога питата е правена по традиционален рецепт, задоволството е максимално. Токму затоа, ви предлагаме да подготвите гибаница со кисело млеко, нешто кое во минатото домаќинките често го ставале на маса. За подготовката да оди побрзо и поедноставно користете готови кори, инаку оригиналниот рецепт бара и корите да бидат домашни.

состојки:

500 гр кори за пита

5 јајца

3 чаши кисело млеко

1,5 дл масло

сол

подготовка:

Најпрво изматете ги јајцата, киселото млеко и маслото и додадете сол. Во подмачкана тава, ставете три кори, па потоа намачкајте со изматената смеса. Врз тоа ставете две кори и повторувајте ја постапката сѐ додека не ви се потрошат сите кори. Одозгора премачкајте со масло. Ставете ја гибаницата во рерна и печете на 200 степени додека не зарумени.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 5 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 9 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Македонијапред 11 часа

Јадење, пиење, облека, сметки…Мајските трошоци за семејство 60.090 денари

Македонијапред 12 часа

Велковски: Околу 9000 социјални семејства оштетени за 120 евра годишно

Македонијапред 12 часа

Метео предупредување за невреме

Гостиварпред 13 часа

Два случаи на семејно насилство вчера на подрачје на Гостивар

Македонијапред 16 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 16 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 17 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена