fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Викендов почнува летното сметање на времето

Објавено

на

Викендов почнува летното сметање на времето, поточно сабота кон недела (28 март) во два часот после полноќ. Часовниците треба да се поместат еден час напред, односно од 2 на 3 часот.

Првпат преминување од зимско на летно сметање на времето и обратно е забележано во 1916 година во државите на северна Европа, додека во западна Европа е воведено на почетокот на 70-тите години на минатиот век. Во Македонија, летното сметање на времето првпат е воведено на 27 март 1983 година.
Преминувањето од зимско на летно сметање на времето е воведено со образложение дека се „продолжува“ денот, се овозможува заштеда на електрична енергија, се зголемува продуктивноста на работната сила, се подобрува прилагодувањето на луѓето и работниот ден станува поефикасен.

Летното сметање ќе заврши на 31 октомври во 3 часот, со поместување на стрелките еден час наназад.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!