fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Викендов во Ростуште ќе се избира најдобрата Мавровско-Реканска пита

Објавено

на

Природните убавини на реканскиот и на мавровскиот крај, надалеку се познати и привлекуваат голем број посетители и туристи. Еден од настаните кој секое лето буди интерес е Изборот на најдобра Мавровско-Реканска пита. Годинава Питијадата ќе се одржи на 29-ти јули, недела. Домаќинките повторно ќе се натпреваруваат во  приготвување на вкусни домашни пити по оригинални рецепти, кои се пренесуваат од колено на колено.

Изборот на највкусна пита ќе се одржи во Домот на културата во селото Ристуше со почеток од 13 часот. Претходно, гостите и туристите имаат можност за организирана тура на водопадот Дуф, а навечер пак е планирана заедничка забава.

Настанот се одржува под покровителство на Општина Маврово и Ростуше

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!