Поврзи се со нас

Гостивар

„Виртуелни модринки“ – Стоп за скандали како Јавна соба и родово базирано насилство

Објавено

на

  • Shqip

Гласно да се зборува за родовото базирано насилство, а злоупотребите на фотографии и демнењето да се казнуваат. Ова се пораките што се испраќаат преку проектот „Виртуелни модринки“ што го спроведува организацијата ИГИ-Гостивар, а беше презентиран денес на прес конференција.

Во склоп на проектот експертски тим направил анализа на скандалозниот случај Јавна соба, кој силно ја вознемири јавноста. „Експертите констатираа дека постои брутално изживување врз млади девојки и жени, злоупотреба на нивни приватни фотографии или фотографии преземени од социјалните мрежи, при што начинот на којшто се третира, односно нетретира ова кривично однесување, остана простор за појава на нови вакви или слични групи. Исто така, експертите утврдија дека нашето законодавство не нуди правна заштита на жртвите, а неказнивоста ги охрабрува луѓето да членуваат во вакви групи.“, истакна Маја Христовска, координатор на проектот.

Во рамки „Виртуелни модринки“, се спроведува кампања која има за цел да придонесе во помасовно вклучување на јавноста во процесот на справување со родово базирано насилство.

„Родовото базираното насилство за жал се уште претставува еден од најгорливите проблеми во нашето општество. Веруваме дека со искрени напори и заеднички заложби ќе придонесеме во нарушување на молкот по основ на ова прашање како и за побезбеден живот на секоја жена.“, рече Анета Филипоска, извршен директор на ИГИ.

Проектот е финансиски поддршан од калифорнискиот Фонд за ургентни акции за правата на жените. Следна активност ќе биде креирање на мобилна апликација преку која ќе може да се пријавува секаков вид на семејно насилство со еден клик.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Занимливостипред 6 часа

Научници чипираат лилјаци во Виена

Вестипред 8 часа

Поради пожар затворен граничниот премин „Богородица“

Македонијапред 9 часа

Да се почитуваат препораките за заштита од топлотниот бран, апелира МЗ

Македонијапред 10 часа

Пратениците на одмор, локалните избори ќе се распишат на 6 август

Гостиварпред 11 часа

Ризик од пожари, СВР Тетово апелира до граѓаните да бидат внимателни и одговорни

Гостиварпред 12 часа

Нови 37 коронавирус позитивни во земјава, смртни случаи нема

Гостиварпред 12 часа

Гостиварка пријавила дека поранешниот вереник ја нападнал во локал

Гостиварпред 13 часа

Молитва за татковината во Бигорскиот Манастир

Македонијапред 13 часа

Рипнаа цените на бензините

Спортпред 14 часа

Започнува У18 ФИБА турнирот во Скопје – гостиварецот Тома Стојаноски помеѓу 12-те репрезентативци

Гостиварпред 15 часа

Гостивар за една недела има 33 новодијагностицирани со коронавирус

Вестипред 16 часа

Законот за стечајци стапи на сила, рокот за пријавување е 30 дена

Македонијапред 17 часа

Пожарите локализирани, но и натаму активни, се ангажира војската и хеликоптери за гасење

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 2 дена

Се празнува Илинден, значаен датум од историјата на Македонија

Гостиварпред 7 дена

Пронајден човечки труп на патот Маврови Анови-Дебар

Гостиварпред 2 недели

Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

Македонијапред 7 дена

МВР отвори оглас за 39 вработувања

Гостиварпред 1 недела

Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

Еден ден со..пред 2 недели

ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

Гостиварпред 1 недела

Хрватица физички нападнала полицаец во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

Гостиварпред 1 недела

Гостиварка простирајќи алишта изгубила контрола и паднала од балкон

Гостиварпред 1 недела

Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

Македонијапред 2 недели

Запленета марихуана вредна околу 150.000 евра, приведени пет лица

Еден ден со..пред 4 дена

ЕДЕН ДЕН СО: Шпреса Усеини, директорка на ООУ „Исмаил Ќемали“ Гостивар

Спортпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 2 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 3 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 3 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 6 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 7 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 10 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 11 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 11 месеци

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 12 месеци

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Гостиарскипред 1 година

ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

ФОТО ВЕСТпред 1 година

Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!