Поврзи се со нас

Рецепти

Вкусни мафини со малини

Објавено

на

Лесен рецепт со свежи и едноставни намирници, без многу поминато време во кујна.

Потребни состојки:

2 јајца

1 чаша шеќер

1 пакетче ванилин шеќер

½ чаша масло

½ чаша јогурт

½ пециво

1,5 чаша брашно

150 гр малини (или било кое друго шумско овошје)

Подготовка: Јајцата се матат долго со шеќерот и ванилата. Се додаваат маслото и јогуртот и се меша. Потоа се додаваат брашното и пецивото и повторно се промешува. Во подмачкан калап за мафини се става смесата. Потребно е калапите да бидат полни ¾ . Се додаваат и малините (ако користите замрзнати, најпрво одмрзнете ги)  и се ставаат да се печат на 180 степени, околу 15 минути.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена