Поврзи се со нас

Македонија

Владата донесе одлука да ѝ донира хеликоптери на Украина

Објавено

на

Владата на вчерашната седница донела одлука да донира хеликоптери на Министерството за одбрана на Украина и утврдила текст на Протокол за таа намена.

Владината прес-служба синоќа соопшти дека Владата ја разгледала и усвоила Информацијата за потреба од склучување Протокол за донација на воздухоплови (хеликоптери) помеѓу Министерството за одбрана на Република Северна Македонија и Министерството за одбрана на Украина и донела Одлука за донација на воздухоплови (хеликоптери) на МО на Украина.

-Владата на Република Северна Македонија го разгледа и прифати усогласениот текст на Протоколот за донација на воздухоплови помеѓу Министерството за одбрана на Република Северна Македонија и Министерството за одбрана на Украина, стои во соопштението.

Нема информации за колку хеликоптери се работи, ниту за видот на воздухопловите и податоци како година на производство или употреба.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена