Поврзи се со нас

Македонија

Владата ги објави платите: Заев, Спасовски, Шахпаска со највисоки

Објавено

на

  Владата на својата официјална веб-страница објави список со платите на премиерот, вицепремиерите и министрите за декември. Во списокот има податоци за нето-платата, додатокот за минат труд и вкупната нето-плата, како и информација за стажот на функционерите.

  Најголема плата зема премиерот Заев, со пресметан стаж од 22 години неговата плата е 87.813 денари. Втор на списокот е министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, со вкупна нето-плата од 85 113 денари, за кого се нагласува дека има покачување на платата од 20%. Спасовски има работен стаж од 18 години. Трета, според висината на платата, е министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, со 74 273.

   

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!