fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

Владата го промени протоколот за спортски натпревари, првенствата продолжуваат

Објавено

на

Продолжуваат првенствата кои беа прекинати минатата недела поради новиот протокол за одржување на спортски настани, откако Владата на 17-тата седница ја повлече спортната точка во која стоеше дека спортистите задолжително треба да се тестираат 72 часа пред натпревар, на трошок од клубовите.

„Владата го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, за престанување на важење на препораката по однос на задолжително PCR тестирање на играчите и тренерите 72 часа пред почетокот на секој натпревар“, се вели во Нацрт-записникот од седницата на одржана на 3. ноември.

Фудбалската Федерација на Македонија објави дека викендов ќе продолжи натпреварувањето, се очекува да продолжат и ракометните лиги, додека кошаркарското првенство кое последно стартуваше, немаше прекин.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!