Поврзи се со нас

Гостивар

Владата одлучи: Локалите ќе работат до 18 часот, забрането е организирање на прослави

Објавено

на

Владата на денешната седница донесе одлука за прифаќање на предлозите на Комисијата за заразни болести за нови рестриктивни мерки. Работното време на угостителските објекти од 18 декември до 20 јануари на полноќ, ќе биде огранично до 18 часот. Се забранува организирање предновогодишни и новогодишни прослави на отворен и затворен простор.

„Мерката носи име „Празнувај одговорно“, а целта е заштита од ковид 19 во предвечерието на вакцинирањето. Ова е време кога треба да одбележиме, а не да славиме, секој од нас е повикан да биде одговорен за да не предизвикаме нов бран на епидемијата.“, рече премиерот Зоран Заев.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена