Поврзи се со нас

Македонија

Владата предлага прогласување на вонредна состојба во целата земја

Владата на денешната седница донела одлука да предложи прогласување на вонредна состојба на територијата на целата држава.

„Мерките што до сега се носеа ги дадоа очекуваните резултати, но време е да ги зајакнеме и радикализираме за да спречиме уште поголем пик на коронавирусот. Убедени сме дека таква ескалација ќе спречиме со воведување на вонредна состојба на територијата на целата држава. Собранието е распуштено, но постои уставна одредба дека претседателот на РСМ има надлежност да прогласи вонредна состојба во траење од 30 дена. Ништо веќе не е исто, животот радикално се промени, како кај нас така и во целит свет, потребно е секој од нас да се прилагоди на вонредноста, секој е повикан во оваа битка. Ако сакаме да ја заштитиме нацијата сите мора да се однесуваме вонредно и одговорно.“, изјави техничкиот премиер Оливер Спасовски.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 24 минути

Нови две жртви на Ковид 19 во Македонија, починаа пациенти од Куманово и Дебар

Гостиварпред 1 час

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 2 часа

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 5 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 6 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 19 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 21 час

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!