fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Владата прогласи 30 дневна кризна состојба

Објавено

на

Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на целата земја.   Одлуката е донесена заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од заразната болест КОВИД-19 предизвикана од вирусот САРС-КоВ-2 и заради спречување од негово ширење во зголемен обем со што се загрозува безбедноста на здравјето на населението, соопштија од прес службата.
Кризната состојба е на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување со системот за управување со кризи, по претходен предлог на Групата за процена. Претходно на седница, Советот за безбедност препорача прогласување кризна состојба.
Периодот за постоење на кризна состојба е во траење од 30 дена почнувајќи од 20 ноември 2020 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!