fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Владата со заклучок да се запишуваат само вакцинирани првачиња

Објавено

на

Владата на денешната седница донесе заклучок во училиштата во прво одделение да можат да се запишуваат единствено деца кои се вакцинирани и за тоа имаат соодветен документ-потврда. Во заклучокот стои: во сите училишта да се примаат и пријавите за упис и на оние деца кои не се вакцинирани, но да не се врши упис на истите, се додека не биде приложен соодветен документ/потврда за вакцинација, соопшти Министерството за здравство.

Вкупниот број на вакцинирани лица на возраст до 14 години со МРП вакцина од почетокот на епидемијата изнесува 24.023. Во Скопје, бројот на вакцинирани деца изнесува 13,684 од вкупно 16,361 невакцинирани деца. Од останатиот дел од државата, бројот на вакцинирани деца до 14 години со МРП вакцина изнесува 10,339 деца. Само со стапка на вакцинација на над 95%, ќе обезбедиме колективен имунитет и ќе биде оневозможено ширењето на вирусот меѓу популацијата, оценуваат здравствените власти.

Од Министерството за здравство потенцираат дека здравствените установи не смеат да издаваат потврди, ако детето не ги примило задолжителните вакцини. Потврдите кои се приложуваат при упис на дете во основно училиште се издаваат во здравствените домови каде што има вакцинални пунктови и истите се бесплатни.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!