Поврзи се со нас

Гостивар

Владиката г.Јосиф во посета на Светата Столица како претставник на МПЦ на погребот на папата Бенедикт

Објавено

на

Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф по благослов на Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан е во посета на Светата Столица како претставник на МПЦ-ОА на погребот на папата Бенедикт Шеснаесетти. Во рамки на посетата Владиката оствари средба со Марија Ефремова, амбасадор на Македонија во Ватикан.

Поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти ќе биде погребан денес на плоштадот Свети Петар во Ватикан. На погребот се очекува да присуствуваат голем број на шефови на држави или влади, како и членови на кралски семејства. Освен митрополитот Тетовско-гостиварски епископот Јосиф, во македонската делегација е и професорот на Богословскиот факултет, ѓакон Стефан Гоговски.

Папата Бенедикт Шеснаесетти почина на 31 декември на 95-годишна возраст.

 

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена