fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Активна блокада на Собранието до предвремени избори

Објавено

на

  ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ од утре почнуваат со активна блокада на Собранието. Ќе спречуваат, како што најавија, носење штетни закони, но на претстојната расправа за ребалансот на Буџетот ќе учествуваат.

  Како што соопшти координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски по денешната координативна средба со своите колеги и со претставници од коалицијата „За обнова на Македонија“, одлуката за активна блокада на Собранието била едногласно донесена и најверојатно ќе трае до одржување предвремени избори.

  Активната блокада, напомена Мицевски, следува откако премиерот Ковачевски и Владата одбиле дијалог во четири клучни области за граѓаните – економија, здравство, образование и меѓународна политика со акцент на блокадите од Бугарија, но и како природно решение на сите овие проблеми, разговор за датум за предвремени избори и соочување со волјата на народот.

  -Понудата на ВМРО-ДПМНЕ за дијалог која опфаќа и решенија во овие четири области, како и разговор за предвремени избори, не е шведска маса со која премиерот може да се служи во сегментите кои само него му одговараат. Подготвени сме да одиме до крај зашто можеме и мораме да ја осигураме иднината на граѓаните. Ова е процес што ќе трае најверојатно до пад на ова Влада и одржување предвремени избори иако тоа се процеси што бараат размислување и дефинирање одредени чекори. Активната блокада е последица, реакција на акцијата на Владата на Ковачевски, предводена од СДСМ и ДУИ кои не покажаа чувство за државност и одбија секаква можност за дијалог околу најважните прашања за државата. Тоа што Ковачевски од целата оваа понуда за нормален дијалог се фокусира само на предвремени избори, покажува дека е свесен дека е премиер на Влада која нема поддршка од народот. Во тоа е болката, се плашат од соочување со граѓаните, изјави Мицевски пред седиштето на партијата.

  Тој дополни дека „се што е штетно ќе биде блокирано“.

  -Ќе има активна блокада за спас од ценовните шокови, блокада на криминалната банда и лицемерието на власта, блокада за спас од сиромаштијата. Ќе почнеме од Собранието зашто таму се носат штетни закони. Се што е штетно ќе биде блокирано, но има и процеси кои на дневна основа треба да течат. Следува ребаланс на Буџетот на кој активно ќе учествуваме и ќе ги кажеме сите забелешки и ставки преку кои мислат да го испразнат Буџетот, објасни координаторот на пратеничката група, објасни Мицевски.

  Одговорајќи на новинарско прашање за законите со европско знаменце, Мицевски рече дека и тоа има граници.

  -И пуштањето закони и злоупотребата на европско знаменце има граници. Последниот извештај на Европската комисија токму тоа го нотира. Во ситуација кога нема активна блокада, ако бидат паметни, законите ќе си ги пуштат во редовна процедура за да не убедат дека е исправно она што го прават. Во спротивно, ќе сметаме дека ова што го прават е злоупотреба на процедурите, рече Мицевски.

  Оваа Влада, според него, нема избработено ништо од закони.

  -Денеска или утре ќе соопштам колку точно закони има донесено оваа Влада. Ќе се фрапирате од бројката зашто не се повеќе од 40-на. Дваесет и нешто министерства за 100 дена донеле 40 закони или помалку од пола закон на ден, па што работат во оваа Влада?  Затоа е потребно ден поскоро да имаме предвремени избори и нова влада за спас од национална катастрофа, додаде координаторот.

  Одлуката за активна блокада на Собранието што беше денеска усвоена, претходно ја донесе Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

  На координативната средба присуствуваше и лидерот на партијата Христијан Мицкоски.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Технологијапред 7 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 9 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 10 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 11 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 13 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 14 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 15 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 16 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 17 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 18 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 19 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 20 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 21 час

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена