fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

ВМРО ДПМНЕ реагира на отпуштања на просветен кадар во училиштата во Гостивар

Објавено

на

Претседателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ во Гостивар, Лоран Страшевски денес на прес конференција обвини дека во гостиварските училишта на почетокот на новата учебна година имало отпуштања од работа на наставен кадар, на чие место, како што рече се вработувале несоодветни кадри по партиска линија.

„ Пратиските послушници спроведуваат безмилосно отпуштање од работа на просветни работници низ училиштата во Гостивар, а на нивно место вработуваат членови на СДС и нивниот коалиционен партнер. Кадрите кои ги отпуштаат се со неколкугодишно работно искуство, со соодветно образование и положени педагошки испити, а  и со висок рејтинг меѓу учениците. За разлика од нив, новите сдсмовски кадри се без искуство, често несоодветни на работните позиции, а некои се  штотуку излезени од факултетските клупи.“, рече Страшевски.

Според него, станува збор за дваесетина просветни работници речиси во сите училишта во Гостивар, ангажирани со договори кои не им биле продолжени по истекувањето, иако, како што тврди ги исполнувале сите услови. „Ова ли е животот што го најавувавте, господине Премиер? Ова ли е општеството  што ќе го градевте, а ќе биде еднакво за сите? Или кога ветувавте, мислевте само на Вашите послушници и истомисленици. Ова ли се најавуваните реформи во образованието? И наместо да се позанимавате со реконструкција на училишните објекти и со подобрување на условите за учење на нашите деца, Вие и вашите локални претставници, се занимавате со дневна политика.“, нагласи Страшевски и побара со овие прашања да се занимава и Државниот просветен инспекторат.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!