Поврзи се со нас

Македонија

Во 2022-ра четири продолжени празнични викенди за сите граѓани

Објавено

на

Во 2022 година македонските граѓани ќе имаат четири продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, пет се поврзуваат со викендот, но два празника неработни во ист ден. Лани имаше пет продолжени празнични викенди, а во 2020 година шест.

Првиот продолжен викенд за сите граѓани ќе биде за време на божикните празници, кога неработен ден е 7 јануари, петок.

Втор неработен ден што се спојува со викенд е 25 април (понеделник), вториот ден на христијанскиот празник Велигден. Продолжен викенд ќе има и за 1 мај, кој се паѓа в недела, поради што неработен ден е понеделник, 2 мај. На овој ден е и празникот Рамазан бајрам.

Последниот продолжен празничен викенд е во октомври. Неработен ден по повод Денот на македонската револуционерна борба, 23 Октомври, е понеделник 24 октомври.

За сите граѓани неработни денови се и 1 јануари (сабота) Нова година, 24 мај (вторник), Св. Кирил и Методиј, Ден на сесловенските просветители, 2 август (вторник), Ден на Републиката, 8 септември (четврток), Ден на независноста, 11 октомври (вторник), Ден на народното востание, и 8 декември (четврток), Св. Климент Охридски.

За граѓаните од православна вероисповед неработни се и 6 јануари (четврток), Бадник, ден пред Божик, 19 јануари (среда), Богојавление (Водици), 22 април (петок), Велипеток, петок пред Велигден, 10 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден, 28 август (недела), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица).

За граѓаните од католичка вероисповед неработни се и 18 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден, 1 ноември (вторник), Празникот на сите светци, 25 декември (недела), првиот ден на Божик. 

За граѓаните од муслиманска вероисповед неработен е и 9 јули (сабота), Курбан бајрам, првиот ден на Курбан бајрам.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 2 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 3 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 4 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Македонијапред 5 часа

Поради обилни врнежи од снег забрана за камиони и цистерни на патот Гостивар-Кичево

Вестипред 6 часа

Од денес почнува Божиќниот пост

видео емисиипред 17 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гостин: Живка Матевска | ПЕНЗИОНЕРИ

Македонијапред 19 часа

Се поголем интерес кај македoнските граѓани за работа во Словенија

Гостиварпред 21 час

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Në 2022-shin katër fundjavë festash të vazhduara për të gjithë qytetarët

Објавено

на

Në vitin 2022 qytetarët e Maqedonisë do të kenë katër fundjavë të zgjatur. Nga gjithësej 11 ditë jopune për të gjithë qytetarët, pesë janë të lidhura me fundjavën, por dy festa janë ditë jopune në të njëjtën ditë. Vitin e kaluar kishte pesë fundjavë të zgjatur pushimi, dhe në 2020 gjashtë.

Fundjava e parë e zgjatur për të gjithë qytetarët do të jetë gjatë festave të Krishtlindjeve, kur ditë jopune është data 7 janar, e premte.

Dita e dytë jopune që shkrihet me fundjavën është 25 Prilli (e hënë), dita e dytë e festës krishterë Pashkëve. Fundjavë e zgjatur do të ketë për datën 1 maj, e cila bie të dielën, për shkak të së cilës dita jopune është e hënë, 2 maj. Në këtë ditë është edhe festa e Fitër Bajramit.

Fundjava e fundit e pushimeve të zgjatura është në tetor. Ditë jopune me rastin e Ditës së Luftës Revolucionare Maqedonase, 23 tetor, është e hënë, 24 tetor.

Për të gjithë qytetarët ditë jo pune janë 1 janari (e shtunë) Viti i Ri, 24 maji (e martë), Shën Kiirili dhe Metodij, dita e iluministëve sllavë, 2 gushti (e martë), dita e Republikës, 8 shtatori (e enjte), dita e pavarësisë, 11 tetori (e martë), dita e kryengritjes popullore dhe 8 dhjetori (e enjte), Shën Klimenti i Ohrit.

Për qytetarët e fesë ortodokse ditë jo pune janë edhe 6 janar (e enjte), mbrëmja e Krishtlindjes, një ditë para Krishtlindjeve, 19 janar (e mërkurë), epifania (epifania), 22 prilli (e premte), e premtja e mirë, e premtja para Pashkëve, 10 qershor (e premte), Rrëshajët, e premte para Rrëshajëve, 28 gusht (e diel), Fjetja e Hyjlindëses (Nënës së Madhe të Zotit).

Për qytetarët e fesë katolike ditë jo pune janë edhe 18 prilli (e hënë), Pashkët, dita e dytë e Pashkëve, 1 nëntori (e martë), festa e të gjithë shenjtorëve, 25 dhjetori (e diel), dita e parë e Krishtlindjeve.

Për qytetarët e fesë myslimane, ditë jo pune është edhe data 9 korrik (e shtunë) Kurban Bajrami, dita e parë e Kurban Bajramit.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена