Поврзи се со нас

Занимливости

Во Албанија се наоѓа најмалиот Куран во светот

Објавено

на

Примерок на светата книга Куранот, со мали димензии еднакви на оние на поштенска марка, се наоѓа во Албанија. Книгата е во сопственост на семејството Пруши, кое го наследува ова скапоцено богатство од генерација на генерација, јави Еуроњуз Албанија (Euronews Albania) повикувајќи се на АФП.

„Марио Пруши, е 45-годишниот Албанец чие семејство ја поседува светата книга со големина на поштенска марка. Ритуалот е секогаш ист. Марио внимателно ги мие рацете и лицето пред да го бакне и стави на челото еден од најмалите Курани во светот. Со генерации, книгата се пренесувала во неговото семејство, преживеани војни и фанатичниот комунистички режим кој не дозволувал религија“, наведува истиот извор.

Експертите велат дека тоа е еден од најмалите Курани во оптек, а малата книга се чувала во сребрена кутија, која потемнела со текот на годините.

-Го наследуваме од колено на колено со апсолутна посветеност, изјавил Пруши за новинската агенција АФП во неговиот дом во Тирана, држејќи ја книгата која речиси исчезнува во дланката на сопственикот и може да се прочита само со лупа.

Тешко е да се одреди од кога датира овој Куран, во отсуство на научна анализа, но, според истражувачот Елтон Карај, книгата од 900 страници циркулира од 19 век.

-Овој Куран е испечатен во многу мал формат, тој е меѓу најмалите во светот. На прв поглед можам да кажам дека неговото објавување датира од крајот на 19 век. Тоа е извонредно и многу вредно дело. Имаме среќа што оваа копија е во Албанија вели Карај.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена