Поврзи се со нас

Занимливости

Во Албанија се наоѓа најмалиот Куран во светот

Објавено

на

Примерок на светата книга Куранот, со мали димензии еднакви на оние на поштенска марка, се наоѓа во Албанија. Книгата е во сопственост на семејството Пруши, кое го наследува ова скапоцено богатство од генерација на генерација, јави Еуроњуз Албанија (Euronews Albania) повикувајќи се на АФП.

„Марио Пруши, е 45-годишниот Албанец чие семејство ја поседува светата книга со големина на поштенска марка. Ритуалот е секогаш ист. Марио внимателно ги мие рацете и лицето пред да го бакне и стави на челото еден од најмалите Курани во светот. Со генерации, книгата се пренесувала во неговото семејство, преживеани војни и фанатичниот комунистички режим кој не дозволувал религија“, наведува истиот извор.

Експертите велат дека тоа е еден од најмалите Курани во оптек, а малата книга се чувала во сребрена кутија, која потемнела со текот на годините.

-Го наследуваме од колено на колено со апсолутна посветеност, изјавил Пруши за новинската агенција АФП во неговиот дом во Тирана, држејќи ја книгата која речиси исчезнува во дланката на сопственикот и може да се прочита само со лупа.

Тешко е да се одреди од кога датира овој Куран, во отсуство на научна анализа, но, според истражувачот Елтон Карај, книгата од 900 страници циркулира од 19 век.

-Овој Куран е испечатен во многу мал формат, тој е меѓу најмалите во светот. На прв поглед можам да кажам дека неговото објавување датира од крајот на 19 век. Тоа е извонредно и многу вредно дело. Имаме среќа што оваа копија е во Албанија вели Карај.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена