fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Албанија уапсен гостиварец баран од Интерпол

Објавено

на

Македонски државјанин баран со меѓународна потерница притворен е на граничниот премин Ќафасан, на албанско – македонската граница, пишува албанскаta Gazeta Shqip.

Според албанската полиција по А.Д.(47) потерница била распишана од италијанските власти кои го товарат за кривичните дела „структурирана криминална група” и „производство и продажба на наркотици”.

– Службите на граничната полициска станица Ќафасан, како резултат на постојаната размена на информации со Интерпол Тирана, при влез во Република Албанија, овозможија апсење на А.Д. жител на Гостивар, Северна Македонија. Судот во Торино, Италија, му има изречено безбедносна мерка притвор, наведува полицијата.

Интерпол Тирана, во соработка со Интерпол Рим, ги следи процедурите за екстрадиција на гостиварецот во Италија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!