Поврзи се со нас

Гостивар

Во август во Гостивар 2.360 случаи на корона, од почетокот на пандемијата 7.848

Објавено

на

  • Shqip

Гостивар зад себе остави месец во кој ковид состојбата кулминираше. Според евиденцијата од општата болница „Д-р Ферид Мурад“, во август биле регистрирани 2.360 новозаразени со коронавирус. Најголем број на дневна основа имало на 19-ти август, дури 216 и на 21-ви август кога се потврдени 192 позитивни. Во текот на минатиот месец како оздравени се евидентирани 1.153 лица. За жал, во август има и висока смртност од ковид во Гостивар, со 69 починати.

Состојбата на гостиварското подрачје полека почнува да се смирува во однос на нови случаи, што потврди вчера и директорот на болницата Јакуп Јакупи, кој изјави:  „Ситуацијата, лека полека се стабилизира. Се надевам дека до крајот на месецот, ќе се смири до степен да може болницата да ја нормализира работата“.

Смртноста сепак останува на загрижувачко ниво со по неколку случаи дневно.

Од почетокот на пандемијата во регионот на Гостивар потврдени се вкупно 7.848 заразени со коронавирус. Бројот на активно болни моментално е 726.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Вестипред 41 минута

Почина Аки Рахимовски, пејачот на Парни Ваљак

Гостиварпред 3 часа

Состанок за репрогласување на НП Маврово и нов план за управување со подрачјето

Гостиварпред 4 часа

Куче скитник нападнало гостиварец

Спортпред 5 часа

Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

Вестипред 6 часа

Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

Македонијапред 7 часа

Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

Здравје и убавинапред 7 часа

Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

Македонијапред 20 часа

Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

Гостиварпред 22 часа

Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

Гостиварпред 1 ден

Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

Македонијапред 1 ден

Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Гостиварпред 1 ден

Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

Гостиварпред 1 ден

Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

Македонијапред 1 недела

Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

Македонијапред 2 недели

Горивата од полноќ со поскапени цени

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

Гостиварпред 3 дена

Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

Вестипред 1 недела

Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

Гостиварпред 2 недели

Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

Гостиварпред 1 недела

Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Гостиварпред 2 недели

Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

Вестипред 4 дена

Православен празник Водокрст (Водопост)

Гостиварпред 3 дена

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

Гостиварпред 2 недели

Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

Македонијапред 1 месец

Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

Локални избори 2021пред 4 месеци

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 5 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 8 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 8 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 8 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 8 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 9 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 11 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 1 година

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена