Поврзи се со нас

Гостивар

Во Беловиште празнување на селската слава Свети Спас, традиција која опстојува и се негува

Објавено

на

За жителите на гостиварско Беловиште денешниот ден е посебен и празничен поради селската слава во чест на Свети Спас, што традиционално се одбележува со црковно-народни обичаи. Утрово, храмот кој го носи името на овој светец, беше исполнет со верници-беловиштани, но и од другите села и од Гостивар. Доаѓаа да запалат свеќа, да се помолат за здравје и мир и да бидат дел од празнувањето.

Свештеник од гостиварското архиерејско намесништво изврши чин на благословување на кумските погачи принесени од годинешните кумови на славата. Според традициите кои со нас ги споделија жителите на Беловиште, на селската слава секоја година има пет кумови.

„Спасовден е селска слава на Беловиште многу одамна, и на овој ден сите се собираме, без разлика кој каде е, како што викаат Србите, „на окуп“. Традицијата е да имаме пет кумови, кои се јавуваат доброволно и се организираат да носат сите се‘ она што е потребно од храна и пијалоци. Се радуваме што младите се многу заинтересирани да учествуваат и да ги негуваат обичаите. Има една генерација сега што навистина е максимално посветена и тие ќе ја наследат традицијата како што ние сме ја наследиле.“, рече 81-годишниот Василие Србиновски, кој важи за носител и иницијатор на бројни активности врзани со опстојувањето и обновата на црквите во Беловиште и традиционалните прослави.

Вчеравечер како дел од селската слава беше организирана општонародна веселба, а вакво дружење имаше и денеска.

Вреди да се спомене дека црквата „Свети Спас“ во Беловиште е единствената која го носи името на овој светец на гостиварското подрачје, а е изградена 1990/91 година.

Инаку, во селото има уште три цркви: Света Петка, Свети Атанасија и главната црква Свети Никола.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 26 минути

Дечиња чекаат топол дом и внимание, но во Гостивар нема интерес за згрижувачки семејства

Македонијапред 1 час

Петти ден потрага по Вања, вклучени стотици полицајци, прегледани 50 камери, сослушани 10-тина лица

Вестипред 2 часа

ФЛЕШ ВЕСТ| ЦУК: Патот до Галичник исчистен и прооден

Вестипред 2 часа

Земјата денес може да биде погодена од геомагнетна бура

Македонијапред 3 часа

Мухамед Зеќири казнет со 2,5 години затвор

Македонијапред 4 часа

Светски ден за борба против СИДА, годинава во земјава 46 нови случаи

Македонијапред 6 часа

Лавров: Луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент

Гостиварпред 6 часа

Голомразица и ризик од одрони на патиштата кон Стража, Маврово и по долината на Радика, апел за особена внимателност

Македонијапред 8 часа

Проверете го броилото да се осигурате дали имате дневна евтина струја

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 1 недела

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена