fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Чегране одземени предмети врзани со меѓународни измами од 30 МИЛИОНИ ЕВРА

Објавено

на

  Во рамки на меѓународна истрага за криминални активности во повеќе држави во Европа за онлајн измами во вкупна вредност од 30 милиони евра, во гостиварско Чегране биле одземени предмети поврзани со случајот.

  МВР соопшти дека во координација со Основно Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика – Одделение за истраги за компјутерски криминал, како дел од меѓународната координирана активност на 11 мај во 6 часот бил извршен претрес, по добиена судска наредба, во дом и деловни простории на 34 годишен жител на Чегране, при што биле одземени предмети кои се поврзани со вршењето на криминалните активности, а лицето е обезбедено.

  Исто така, од страна на Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика – Одделение за истраги за компјутерски криминал, со судски наредби, извршени биле претреси на деловни простории на правни лица во Скопје, при што било констатирано дека адресите кои се пријавени во Централен регистар се лажни и не постојат.

  Криминалните активности се вршеле во повеќе држави во Европа, а се повразни со измами во вкупна вредност од 30 милиони евра со злоупотреба на онлајн-трејдинг платформи, криптовалути и перење пари, привлекувајќи ги жртвите преку реклами на социјалните медиуми. Групата оперирала преку неколку интернет страници за трговија кои биле изработени професионално, со софтвер за манипулација, кол-повици и алатки за интернет маркетинг. На потенцијалните жртви им се претставувале како искусни брокери, а ги контактирале преку кол-центри во Бугарија и нашата земја.

  „Шемата за измама, била организирана главно од израелски државјани, вклучувала центри за повици од Бугарија и Република Северна Македонија, а осомничените ги переле нелегалните профити преку банкарски сметки контролирани од компании со седиште во различни земји на ЕУ.“, извести МВР.

  Во рамки на истрагата лишени од слобода биле 11 лица (пет во Бугарија и едно во Израел на денот на акцијата и шест лица претходно во Шпанија), извршени биле претреси во Бугарија, Израел, Полска, Северна Македонија и Шведска и запленети бројни електронски уреди и возила, а банкарските сметки се замрзнати.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!