Поврзи се со нас

Култура

Во Центарот за култура во Гостивар отворена изложба на уметникот Алили

Вчеравечер во гостиварскиот Центар за култура „АСНОМ“, беше отворена самостојна изложба на фотографии на академскиот уметник Мухамедали Алили-Дали. Изложбата ја отвори Лулјета Усеини, координатор за ликовна дејност во Центарот, а пред присутните за делата и творештвото на кумановецот Алили, зборуваше фотографот Осман Демири.

Мухамедали Алили-Дали е роден 1972 година во Куманово. Дипломирал на Факултетот за ликовни уметности, отсек графика, во класата на проф.Димитар Малиданов. Се занимава со сликарство, графика, дизајн и фотографија. Учествувал на многу колективни изложби во Македонија и во многу други земји. Добитник е на признанија и награди, меѓу кои и овогодинешната Ноемвриска награда за фотографија, од Здружението Драудакум од Гостивар.

Алили живее и работи во Куманово.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!