Поврзи се со нас

Гостивар

Во дел од интерно одделение во Гостивар се хоспитализираат пациенти со ковид

Објавено

на

Според последните податоци од Институтот за јавно здравје, во општините Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше, има 522 активно заразени со коронавирус. Секојдневно се бележат високи бројки на новозаболени, а расте потребата за хоспитализација на пациенти. Инфективното одделение во гостиварската болница е целосно исполнето. За да се обезбеди згрижување на сите пациенти на кои им е неопходно болничко лекување, дел од интерното одделение е пренаменето во ковид центар. Таму од неделава се примаат пациенти, а работата се организира под посебен протокол, да не дојде до мешање на заразените со останатите болни.

Директорот на болницата Јакуп Јакупи вели дека со ваквата реорганизација обезбедени се дополнителни 36 кревети за пациенти со ковид, што за сега ги задоволува потребите.

„Бевме приморани да го зголемиме капацитетот, поради енормниот раст на заразени. Со вклучување на дел од интерното одделение во хоспитализација на ковид пациенти, мислам дека создадовме услови за пациентите и за доторите да им пружат помош каква што им е потребна. На интерното имаме услови и за терапија со централен кислород“, рече Јакупи

Инфективното заедно со пренаменетиот дел од интерното одделение во болницата во Гостивар заедно имаат капацитет за лекување на 70-тина болни од ковид.

Дополнителни легла ќе се обезбедат и во некогашна дијализа, но за пациенти со полесна клиничка слика, со оглед дека објектот нема услови за централен кислород.

Од почетокот на пандемијата во трите општини од почирокиот гостиварски регион биле дијагностицирани вкупно 1658 лица. Вирусот завршил со смртни последици кај 72 пациенти.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 31 минута

Вработените во МВР денес ќе добијат К-15

Занимливостипред 1 час

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 3 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 14 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 18 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 20 часа

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 23 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 1 ден

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена