Поврзи се со нас

Спорт Гостивар

Во дерби на колото КК Гостивар денеска му гостува на Кожув во Гевгелија

Продолжуваат возбудувањата во Првата Македонска кошаркарска лига. Денеска се играат натпреварите од 14-тото коло. Кошаркарите на гостиварскиот клуб гостуваат во Гевгелија кај екипата на Кожув. Во првиот меѓусебен дуел сезонава во Гостивар, гостиварци го добија натпреварот со Кожув 81:71.

Според бодовите на табелата се среќаваат првата и второпласирана екипа, избраниците на Александар Јончески имаат скор од 9 победи и 4 порази, сезонава имаат големи амбиции што е сигурна потврда за возбудлив и неизвесен меч денеска во салата „26 Април“ во Гевгелија.

“Бело-сините” се во победничка серија од четири победи по ред, во текот на неделата максимално се подготвуваа за овој дуел и комплетни патуваат на југот од земјава. Последното засилување на КК Гостивар, американецот Ентони Ли, нема да игра на овој натпревар.

Дуелот со Кожув се игра од 18 часот.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!