Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во девет во кревет – за здрави и среќни деца

Објавено

на

  Во денешно време не е чудно доколку малите деца се сеуште будни непосредно пред полноќ. Всушност, тоа е навистина честа појава.

   Сепак, колку и да звучи лесно, воведувањето на правилен и постојан ред за спиење на децата, сепак не е едноставна задача. За детскиот сон да биде квалитетен, потребно е да спијат во текот на целата ноќ, а според експертите идеално време за заспивање на детето е околу 20 или 21 часот.

  Денес, децата не спијат доволно и квалитетно. Колку покасно легнат да спијат, ќе им биде потребно повеќе време да заспијат. Неретко, истите тие деца често се будат во текот на ноќта.

  Сонот влијае и врз однесувањето на детето во текот на денот. Децата кои спијат во правилен временски период, се сметаат за посмирени и пријатни за разлика од оние кои заспиваат покасно или се будат во текот на ноќта.

   Според едно истражување, ако децата секојдневно заспиваат во исто време, не пред 22 часот, нивната меморија се подобрува, како и нивната способност за задржување на вниманието, а агресивноста се сведува на минимум.

  Друго истражување покажало дека доколку оваа навика се створи во раните години, ќе се намали опасноста од депресија во периодот на адолесценција.

  Како да се одреди совршеното време за детето да заспие?
  Најдобар начин е внимателно да се анализира однесувањето на детето во периодот помеѓу 16 и 18 часот кад децата во предшколска возраст, или 17 и 19 часот кај децата во основно училиште. Доколку се забележат и минимални знаци на умор, тогаш детето не би требало да остане будно повеќе од час и пол.
  Совет: Однесете го детето на спиење 20 минути порано, неколку дена по ред и не му дозволувајте да биде во контакт со телевизија или телефони непосредно пред заспивањето, бидејќи тоа може да го наруши квалитетот на сонот.

  Што ако детето се буди премногу рано?
  Ако се соочите со ваква ситуација, немојте да го поместувате времето за спиење покасно. Тоа не е знак дека детето заспало премногу рано, туку веројатно премногу касно. Кога се децата уморни, телото им лачи хормони како кортизол, адреналин и норадреналин и тоа им дава дополнителна енергија и можат да издржат без сон, но ги спречува да се наспијат доволно долго наутро.

  Во девет во кревет – Лесно е да се каже, но како да се направи?
  Навистина, мајките најдобро знаат дека ова е речиси невозможна мисија покрај сите домашни обврски. Сепак, не е невозможно. Промената не мора да се направи наеднаш, всушност подобро е да се започне со 15-20 минути порано легнување и постепено да се зголемува тој временски период.

  Затоа, мајки не се откажувајте. Домашните обврски можат да почекаат, а вашето дете ќе ви биде благодарно.

   

  Во соработка со Е наука

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 2 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 4 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 6 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 7 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 9 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 9 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 10 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 12 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 13 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 14 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 15 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена