fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во Добридол отпочна изградба на канализација

Објавено

на

Министерот за животна средина Садула Дураки и градоначалникот на Врапчиште, Исен Шабани денес присуствуваа на официјалниот старт на изградбата на дел од канализациона мрежа за селото Добридол. Вкупната вредност на проектот изнесува околу 15 милиони денари, а се реалиизра со заеднички сили на Министерството и општината.

„Министерството преку Програмата за инвестирање во животната средина за 2018 година обезбеди 6 милиони денари. Воедно, Министерството активно работи за подобрување на водоводниот систем во оваа општина, при што во тек е јавната набавка за изградба на  доводен цевковод за село Неготино чија вкупна вредност изнесува околу 17 милиони денари, каде Министерството учествува со 5 милиони денари“, изјави Дураки.

Градоначалникот Шабани нагласи дека двата проекти се од големо значење за жителите на селата и дека преку нив се подобруваат условите за живот и заштита на животната средина.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!