Поврзи се со нас

Занимливости

Во епрувета во Виена процвета билка стара 32.000 години

Овој цвет припаѓа на семејството на каранфили, а последен пат цветал кога руно мамутите шетаа низ светот.

Геномот на растенитето лат. Silene stenophylla, стар 32.000 години преживеал во 38-метарска подлога на сибирскиот пермафрост (вечно замрзнато тло) и процвета во епрувета во Виена.

Во 2012 година, Светлана Јашина, член на Руската академија на науките и нејзиниот тим со својата револуционерна работа од областа на криобиологијата, клеточната биологија и ботаниката, успеаја да го оживеат растенијето од семето на непознати видови, старо 32.000 години. 

Благодарение на добрите контакти со нејзините руски колеги, професор Маргит Лајмер, доби клонирани растителни ќелии за Виенскиот универзитет за природни ресурси и применети науки (БОКУ) и како експонат за музејот МУМОК.

Цветањето на ова растение ќе придонесе за многу заклучоци за еволуцијата. Врз основа на генетски анализи, можно е да се испита како геномот на растението се развивал и се прилагодувал на тогашните климатски услови. Споредувајќи го растението со неговите сегашни роднини, кои, меѓу другото, вклучуваат и каранфилче, истражувачите ќе се обидат да откријат каков е развојот на овој растителен вид и што се е сменето во последните 32.000 години.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!