Поврзи се со нас

Вести

Во Гостивар 1.850 пациенти примаат инсулин – Светски ден на борба против дијабетот

Објавено

на

 

Датумот 14-ти ноември секоја година се одбележува како Светски ден на борба против дијабетот. Меѓународната Федерација за дијабетес, алармира со податоци дека  околу 8,8 % од возрасната популација има дијабет, од кои 95% се од тип 2. Бројот на лица со дијабетес расте од година во година и се проценува дека до 2.040 година бројот на заболени од ќе се зголеми за 200 милиони лица.

Во Македонија има околу 200.000 лица со дијабетес тип 1 и тип 2, од кои околу 43 000 лица примаат инсулинска терапија. На детската клиника годишно се регистрираат триесетина деца со дијабетес тип 1, инсулински зависни. Според податоците од Кабинетот за дијабет во гостиварската општа болница, бројот на пациенти кои примаат инсулин е 1.850. Од нив, дијабет тип 1 имаат 54. Лекарите проценуваат дека на гостиварското подрачје има околу 7.500 граѓани кои страдаат од шеќерна болест, а се лекуваат со таблети.

Превентивата и контролата на болеста се во насока на практикување на активен животен стил и исхрана богата со овошје, зеленчук, внесување протеини преку немлечни и млечни производи. Препораките вклучуваат и пешачење по најмалку половина час дневно, умерена физичка активност и одржување на телесната тежина.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена