fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар 11 наставници од основните училишта може да напредуваат во ментори

Објавено

на

Министерството за образование го објави првиот јавен повик до наставниците во основните училишта за доставување на барања за напредување во звање наставник-ментор. Законот за наставници и стручни соработници во основните и средните училишта предвидува можност за кариерен напредок во звања (ментор и советник) по исполнувањето на одредени пропишани услови и за тоа наставникот, односно стручниот соработник во иднина добива соодветен дополнителен паричен надоместок како дел од личниот доход од работниот ангажман.

МОН ги повика сите наставници од јавните основни училишта да го разгледаат повикот и доколку ги исполнуваат условите за аплицирање, да ја поднесат својата пријава во предвидениот рок и да го остварат своето законско утврдено право за напредување во звање ментор.

Во повикот определен е бројот на наставници од секоја општина кои може да се стекнат со звањето ментор. Општина Гостивар за секое основно училиште на нејзиното подрачје, по еден наставник или вкупно 11 наставници. Општина Маврово и Ростуше за секое основно училиште на нејзиното подрачје, по еден наставник или вкупно 4 наставници. Општина Врапчиште за секое основно училиште на нејзиното подрачје, по еден наставник или вкупно 4 наставници.

Поднесувањето на барањата за напредување во звање наставник-ментор се поднесува најдоцна до 21 јануари 2021 година.

Повеќе детали на следниот ЛИНК

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!