fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар 20 нови случаи на корона, од вкупно 87 потврдени во земјава денес

Објавено

на

Гостивар како регион денес е на второ место по новозаразени со коронавирус во Македонија. Од вкупно потврдени 87 нови случаи, во Скопје се 34, по што следува Гостивар со 20, па Куманово со 13. Во продолжение дневниот извештај на МЗ за состојбата со коронавирусот.

Во последните 24 часа се направени 1.156 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на ковид-19. По региони:

– Скопје 34
– Куманово 13
– Тетово 8
– Струга 1
– Битола 1
– Кавадарци 4
– Гостивар 20
– Струмица 2
– Берово 1
– Кичево 3

Починати се пет пациенти, три пациенти од Скопје (49 г., 74 г. и 72 г.), пациентка од Струга (53 г.), и пациентка од Берово (57 г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 51 оздравен пациент од:

– Скопје 35
– Куманово 1
– Штип 4
– Тетово 1
– Гостивар 1
– Пробиштип 2
– Кратово 1
– Свети Николе 6

Досега во земјата се направени вкупно 126284 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12739, бројката на оздравени пациенти е 9174, на починати е 544, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3021.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!