Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар 31 случај на грип минатата недела

Објавено

на

Во периодот од 6 до 12 декември во земјава пријавени се 134 пријави за заболени од грип, што е зголемување во споредба со минатата сезона за 90-тина.

Институтот за јавно здравје информира дека заболените се од: Дебар – 58, во Гостивар – 31, во Охрид – 17, во Тетово – 16, во Куманово – 10 и во Прилеп – 2.

Во однос на возрасната дистрибуција, 62 лица се на возраст од 15-64 години, 36 кај деца на возраст од 5-14 години, 27 се регистрирани кај деца на возраст од 0-4 години и 9 лица на возраст над 65 години.

Во сезоната 2021/2022 вкупниот број на заболени изнесува 643 што е 2,5 пати повеќе во споредба со истиот период минатата сезона.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Në Gostivar 31 rast të gripit javën e kaluar

Објавено

на

Në periudhën 6-12 dhjetor në vend janë paraqitur 134 raportime të të sëmurëve me grip, që është një rritje në krahasim me sezonin e kaluar për 90.

Nga Instituti i Shëndetit Publik informojnë se pacientët janë nga: Dibra – 58, Gostivari – 31, Ohri – 17, Tetova – 16, Kumanova – 10 dhe Prilepi – 2.

Përsa i përket shpërndarjes në moshës, 62 persona janë të moshës 15-64 vjeç, 36 tek fëmijët e moshës 5-14 vjeç, 27 janë të regjistruar tek fëmijët 0-4 vjeç dhe 9 persona mbi 65 vjeç.

Në sezonin 2021/2022 numri i përgjithshëm i të sëmurëve është 643 që është 2.5 herë më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të sezonit të kaluar.

 

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена