Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар 31 случај на грип минатата недела

Објавено

на

Во периодот од 6 до 12 декември во земјава пријавени се 134 пријави за заболени од грип, што е зголемување во споредба со минатата сезона за 90-тина.

Институтот за јавно здравје информира дека заболените се од: Дебар – 58, во Гостивар – 31, во Охрид – 17, во Тетово – 16, во Куманово – 10 и во Прилеп – 2.

Во однос на возрасната дистрибуција, 62 лица се на возраст од 15-64 години, 36 кај деца на возраст од 5-14 години, 27 се регистрирани кај деца на возраст од 0-4 години и 9 лица на возраст над 65 години.

Во сезоната 2021/2022 вкупниот број на заболени изнесува 643 што е 2,5 пати повеќе во споредба со истиот период минатата сезона.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Спортпред 19 минути

КК Гостивар денеска го пречекува седмопласираниот Еуроникел

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар лишени од слобода три лица барани за затворски казни

Македонијапред 2 часа

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 3 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 4 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 18 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 21 час

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 22 часа

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 1 ден

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Në Gostivar 31 rast të gripit javën e kaluar

Објавено

на

Në periudhën 6-12 dhjetor në vend janë paraqitur 134 raportime të të sëmurëve me grip, që është një rritje në krahasim me sezonin e kaluar për 90.

Nga Instituti i Shëndetit Publik informojnë se pacientët janë nga: Dibra – 58, Gostivari – 31, Ohri – 17, Tetova – 16, Kumanova – 10 dhe Prilepi – 2.

Përsa i përket shpërndarjes në moshës, 62 persona janë të moshës 15-64 vjeç, 36 tek fëmijët e moshës 5-14 vjeç, 27 janë të regjistruar tek fëmijët 0-4 vjeç dhe 9 persona mbi 65 vjeç.

Në sezonin 2021/2022 numri i përgjithshëm i të sëmurëve është 643 që është 2.5 herë më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të sezonit të kaluar.

 

Популарно изминативе 100 дена