Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар 33,4% од полнолетните примиле вакцина против ковид

Објавено

на

Според последните податоци од Институтот за јавно здравје 33,4% од граѓаните во Гостивар над 18 годишна возраст, примиле барем една доза вакцина против коронавирус. Подрачјето останува со најнизок процент на имунизација. Вкупно 33.402 лица се вакцинирани со прва доза, додека со две дози 29.124. Во последната недела ревакинирани биле околу 2.000, а околу 1.000 лица примиле прва доза вакцина.

Заклучно со 26 септември во земјава аплицирани се:

565.597 дози на Pfizer/Biontech (298.721 со прва доза и 266.872 со втора доза)

45.442 дози на Sputnik V (22.912 со прва доза и 22.530 со втора доза)

120.043 дози на AstraZeneca (65.423 со прва доза и 54.620 со втора доза)

299.910 дози Sinopharm (150.606 со прва доза и 149.304 со втора доза)

467.048 дози Sinovac (244.659 со прва доза и 222.389 со втора доза).

Вакцинирани се вкупно 782.321 лица со барем една доза, а комплетно со две дози се вакцинирани вкупно 715.715 лица.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 5 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 11 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 12 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 1 ден

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Në Gostivar 33,4% të personave të moshës madhore kanë pranuar vaksinë kundër kovid

Објавено

на

Sipas të dhënave të fundit nga Instituti për shëndet publik 33,4 % nga qytetarët në Gostivar mbi moshën 18 vjeçare, kanë pranuar së paku një dozë vaksinë kundër korona virusit. Rajoni mbetet me përqindjen më të vogël të imunizimit. Gjithësej 33.402 persona janë vaksinuar me dozën e parë, përderisa me dy doza 29.124. Në javën e fundit kanë qenë të revaksinuar rreth 2.000, kurse rreth 1.000 kanë pranuar dozën e parë të vaksinës.

Duke përfshirë 26 Shtatorin në vend janë aplikuar:

565.597 doza të Pfizer/Biontech (298.721 me dozën e parë dhe 266.872 me dozën e dytë)

45.442 doza të Sputnik V (22.912 me dozën e parë dhe 22.530 me dozën e dytë)

120.043 doza të AstraZeneca (65.423 me dozën e parë dhe 54.620 me dozën e dytë)

299.910 doza Sinopharm (150.606 me dozën e parë dhe 149.304 me dozën e dytë)

467.048 doza Sinovac (244.659 me dozën e parë dhe 222.389 me dozën e dytë).

Janë vaksinuar gjithësej 782.321 persona me të paktën një dozë, kurse kompletisht me dy doza janë vaksinuar gjithësej 715.715 persona.

Популарно изминативе 100 дена