fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар 6 новозаразени со корона, во земјава 318

Објавено

на

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.358 тестови, а регистрирани се 318 нови случаи со КОВИД-19, седум починати и 468 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

  Од 318 новозаболени од Скопје се 166, Битола 24, Велес и Прилеп по 18, Кичево 14, Куманово 12, Кавадарци и Охрид по 10, Ресен 9, Гостивар 6, Тетово 5, Дебар 4, Кочани, Гевгелија и Неготино по 3, Радовиш, Крива Палнака, Богданци и Демир Хисар по 2 и Штип, Струмица, Струга, Валандово и Виница – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни (318), регистрирани се 43 реинфекции.

  Од 468 оздравени пациенти од Скопје се 268, Куманово 24, Велес 22, Прилеп 21, Кавадарци 20, Битола 18, Тетово 16, Ресен 11, Кичево и Гевгелија по 10, Охрид, Гостивар и Штип по 6, Неготино и Струга по 5, Струмица 4, Кочани, Радовиш, Крива Паланка, Виница и Кратово по 2 и Богданци, Демир Хисар, Берово, Макендонски Брод, Демир Капија и Македонска Каменица по 1.

  Од седумте починати три се од Скопје (73г, 84г и 87г) и по едно починато лице од Куманово (67г), Охрид (68г), Штип (71г) и Кавадарци (56г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

  Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“, дополнително се пријавени 6 починати лица од: Гевгелија(2), Струга(1), Неготино(1), Прилеп (1) и Велес (1). Починатите лица се на возраст од 58г. до 85г. Лицата се починати во период од 11.02. до 05.03.2022. Од пријавените починати лица, 2 се починати во болнички услови и 4 лица се починати во домашни услови. Сите починати лица (13), се со регистрирани коморбидитети.

  Направени се 2.358 тестови преку: ИЈЗ-273, ЦЈЗ Скопје-49, ЦЈЗ Битола-95, ЦЈЗ Прилеп-52, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-49, лабораторија болница Козле-14, Институт за микробиологија–141, Жан Митрев (Филип Втори)-37, Авицена-51, Биотек-60, Систина-45, лабораторија Лаор-59, Ремедика-13, Плодност-23, Никоб Лаб-157, ВФВ Медикал-37, Ели Медика-14, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–15, Жан Митрев Струмица–4, Рамус-15 и ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) вкупно 1.125.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.915.369 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 300.714, бројот на оздравени пациенти е 289.532, на починати е 9.117 а на активни случаи изнесува 2.065.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови

  Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

  Скопје 140429, Активни 1148
  Куманово 16352, Активни 90
  Битола 14411, Активни 125
  Прилеп 13719, Активни 121
  Тетово 13372, Активни 63
  Кавадарци 10237, Активни 71
  Велес 9560, Активни 94
  Гостивар 9477, Активни 32
  Охрид 8558, Активни 41
  Штип 7927, Активни 19
  Струмица 7921, Активни 13
  Кичево 5473, Активни 41
  Кочани 4993, Активни 15
  Струга 4659, Активни 14
  Гевгелија 4294, Активни 25
  Неготино 3626, Активни 16
  Ресен 2628, Активни 37
  Свети Николе 2606, Активни 4
  Радовиш 2487, Активни 12
  Крива Паланка 2388, Активни 13
  Делчево 1900, Активни 0
  Дебар 1654, Активни 14
  Берово 1631, Активни 4
  Валандово 1462, Активни 5
  Виница 1355, Активни 7
  Пробиштип 1258, Активни 3
  Богданци 1009, Активни 6
  Кратово 943, Активни 8
  Крушево 910, Активни 3
  Демир Хисар 818, Активни 10
  Македонски Брод 732, Активни 3
  Демир Капија 583, Активни 5
  Македонска Каменица 521, Активни 2
  Пехчево 482, Активни 1
  Дојран 339, Активни 0.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 2 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 3 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 4 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 5 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 6 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 7 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 9 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 10 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Македонијапред 1 ден

  И годинава ќе има ваучери за одмор за вработени со ниски примања

  Вестипред 1 ден

  Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

  Гостиварпред 1 ден

  Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

  Македонијапред 1 ден

  Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и недела

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 7 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 2 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 6 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 4 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена