Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар 7, во Тетово 13 казни за возачи кои не дале предност на пешаци

Објавено

на

Полициски службеници на СВР Тетово вчера (11 февруари) од 8 до 12 часот, спровеле акциска контрола на возачи кои не им даваат предност на пешаците во сообраќајот. При контролата, која на ова подрачје континуирано се реализира минатиот и овој месец, откриени и санкционирани се вкупно 20 прекршоци (Тетово-13 и Гостивар-7).

На сите возачи-прекршители изготвени им се законски предвидените поднесоци. Откриени и санкционирани, исто така, биле и 15 други видови сообраќајни прекршоци. Контролите и натаму ќе продолжат, а на возачите СВР Тетово повторно им укажува да бидат максимално внимателни кон пешаците и задолжително да ги пропуштаат, посебно кога се наоѓаат пред и на пешачки премини. Во спротивно, ќе се соочат со поднесоци и со парична глоба која за овој вид прекршок изнесува 250 евра во денарска противвредност.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар по 9 години се врати во Првата македонска фудбалска лига

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Македонијапред 4 недели

За храна и сметки потребни најмалку 49.384 денари

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Në Gostivar 7, në Tetovë 13 gjoba për vozitës që nuk u kanë dhënë përparësi këmbësorëve

Објавено

на

Zyrtarë policorë të SPB-së Tetovë dje (11 shkurt) nga ora 8 deri në ora 12, kanë kryer aksion kontrolli të drejtuesve të mjeteve të cilët nuk u japin përparësi këmbësorëve në komunikacion. Gjatë kontrollit, i cili në vazhdimësi është realizuar në këtë zonë në muajin e kaluar dhe këtë muaj, janë zbuluar dhe sanksionuar gjithsej 20 shkelje (Tetova-13 dhe Gostivari-7).

Për të gjithë drejtuesit e mjeteve – kundëvajtës janë pregaditur parashtresa përkatëse. Gjithashtu janë zbuluar dhe sanksionuar 15 lloje të tjera të kundërvajtjeve në trafik. Kontrollet do të vazhdojnë, ndërsa SPB Tetovë sërish udhëzon drejtuesit e mjeteve që të jenë jashtëzakonisht të kujdesshëm ndaj këmbësorëve dhe t’u japin përparësi atyre, sidomos kur ndodhen para dhe në vendkalimet për këmbësorë. Në të kundërtën, për këtë lloj kundërvajtjeje do të përballen me parashtresa dhe gjobë prej 250 euro në kundërvlerë në denarë.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена