Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар болнички се лекуваат 41 пациент со ковид – 11 се на кислород, 3 во тешка состојба

Објавено

на

  Во Гостивар не престанува растот на новозаразени со коронавирус и пациенти кои имаат потреба од хоспитализација. Раководителот на инфективното одделение, доктор Ратко Наумоски кој го води тековното 24 часовно дежурство, ја оценува целокупната состојба со ширењето на ковидот како сериозна и тешка.

  „На инфективното одделение денес се хоспитализирани 22 пациенти, од кои 11 добиваат кислород, тројца се во потешка состојба. Во модуларната болница се лекуваат 19 пациенти со средно-тешка клиничка слика кои немаат потреба од кислородна поддршка. Ние правиме се‘ што можеме за сите пациенти кои доаѓаат и бараат лекарска помош, а состојбата со ковид овој период е навистина тешка.“, информира д-р Наумоски.

  Бројот на хоспитализирани е висок, но за сега има слободни кревети за нови приеми и на инфективно и во модуларната болница, вкупно околу 15. Секојдневно се вршат и исписи на пациенти кај кои здравствената состојба се подобрила и лекувањето може да го продолжат во домашни услови.

  Кај сите ковид пациенти кои се обраќаат за медицинска помош задолжително се прават комплетни лабораторски анализи, како и рентген снимање на белите дробови. Лекарите велат дека бронхо-пневмонијата е најчестата компликација која се јавува кај ковид болните во Гостивар.

  „Може да се каже дека над 95% од рентген снимките покажуваат бронхо-пневмонија, односно воспаление на белите дробови. Инаку, најчести симптоми со кои ни доаѓаат пациентите се покачена температура, малаксаност и болки по целоот тело. Кај некои се јавува и дијареа и нагони на повраќање“, вели докторот.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 28 минути

  Алармантна состојба со пожарите, се појавуваат нови жаришта

  Гостиварпред 3 часа

  Короната зема замав! Над 200 нови позитивни, 4 смртни случаи, Гостивар двоцифрен број новозаразени

  Гостиварпред 4 часа

  Хоспитализирани 105 заразени со ковид во државава, во Гостивар 20

  Гостиварпред 4 часа

  Марихуаната и кокаинот се‘ почести меѓу младите во Гостивар, родителите да отворат очи

  Македонијапред 5 часа

  Продолжен конкурсот за реонски попишувачи и инструктори до 12 август

  Спортпред 6 часа

  ФФМ го промовира селекторот Милевски

  Гостиварпред 7 часа

  Уапсен гостиварец заради агресија и обид за напад на полицајци

  Македонијапред 8 часа

  Прогласена кризна состојба во траење од 30 дена

  Македонијапред 9 часа

  МТСП: 60% од вработените во градинките вакцинирани, апел до останатите да примат вакцини

  Гостиварпред 10 часа

  Екстремно топло – попладне дожд и грмежи

  Спортпред 10 часа

  Македонската кошаркарска репрезентација до 18 години подобра од Грузија

  Македонијапред 11 часа

  По 10.000 денари награда за 300 пожарникари и граѓани вклучени во гаснење на пожарите

  Македонијапред 20 часа

  Утре седница на Влада за прогласување на кризна состојба поради пожарите

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Македонијапред 3 дена

  Се празнува Илинден, значаен датум од историјата на Македонија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден човечки труп на патот Маврови Анови-Дебар

  Македонијапред 1 недела

  МВР отвори оглас за 39 вработувања

  Еден ден со..пред 2 недели

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Гостиварпред 1 недела

  Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

  Гостиварпред 1 недела

  Хрватица физички нападнала полицаец во Гостивар

  Еден ден со..пред 5 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Шпреса Усеини, директорка на ООУ „Исмаил Ќемали“ Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  На патарината во Гостивар уапсени тројца млади со дрога

  Гостиварпред 2 недели

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка простирајќи алишта изгубила контрола и паднала од балкон

  Македонијапред 2 недели

  Запленета марихуана вредна околу 150.000 евра, приведени пет лица

  Гостиварпред 6 дена

  Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 7 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 11 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!