fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар болнички се лекуваат 41 пациент со ковид – 11 се на кислород, 3 во тешка состојба

Објавено

на

Во Гостивар не престанува растот на новозаразени со коронавирус и пациенти кои имаат потреба од хоспитализација. Раководителот на инфективното одделение, доктор Ратко Наумоски кој го води тековното 24 часовно дежурство, ја оценува целокупната состојба со ширењето на ковидот како сериозна и тешка.

„На инфективното одделение денес се хоспитализирани 22 пациенти, од кои 11 добиваат кислород, тројца се во потешка состојба. Во модуларната болница се лекуваат 19 пациенти со средно-тешка клиничка слика кои немаат потреба од кислородна поддршка. Ние правиме се‘ што можеме за сите пациенти кои доаѓаат и бараат лекарска помош, а состојбата со ковид овој период е навистина тешка.“, информира д-р Наумоски.

Бројот на хоспитализирани е висок, но за сега има слободни кревети за нови приеми и на инфективно и во модуларната болница, вкупно околу 15. Секојдневно се вршат и исписи на пациенти кај кои здравствената состојба се подобрила и лекувањето може да го продолжат во домашни услови.

Кај сите ковид пациенти кои се обраќаат за медицинска помош задолжително се прават комплетни лабораторски анализи, како и рентген снимање на белите дробови. Лекарите велат дека бронхо-пневмонијата е најчестата компликација која се јавува кај ковид болните во Гостивар.

„Може да се каже дека над 95% од рентген снимките покажуваат бронхо-пневмонија, односно воспаление на белите дробови. Инаку, најчести симптоми со кои ни доаѓаат пациентите се покачена температура, малаксаност и болки по целоот тело. Кај некои се јавува и дијареа и нагони на повраќање“, вели докторот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!