fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар денес 22 оздравени од корона, 12 новозаразени и 2 починати – ЦЈЗ до сега тестирал 2.602 лица

Објавено

на

Не престанува да расте бројката на новозаразени со коронавирус во регионот на Гостивар. Според денешните податоци од Министерството за здравство, нови случаи има 12, а евидентирани се и две починати лица, на возраст од 77 и 63 години. Има и 22 оздравени пациенти. Од епидемиолошката служба на гостиварскиот Центар за јавно здравје добивме информација дека, од почетокот на пандемијата до денес, направиле вкупно 2.602 тестови за корона, вклучувајќи ги и контролните.Во оваа бројка не се влезени тестовите коишто граѓани на Гостивар ги прават во приватните лабаратории.
Во продолжение дневниот извештај на МЗ.
Во последните 24 часа се направени 1768 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во:
– Скопје 38
– Куманово 23
– Дебар 1
– Штип 3
– Прилеп 15
– Тетово 8
– Струга 2
– Велес 5
– Битола 1
– Охрид 1
– Кавадарци 1
– Гостивар 12
– Струмица 1
– Пробиштип 3
– Пехчево 2
– Берово 3
– Виница 1
– Делчево 3
– Свети Николе 3
– Неготино 1
Починати се 5 лица, една пациентка од Крива Паланка (69 г), двајца од Гостивар (77 г и 63 г), еден пациент од Неготино (69 г) и еден од Скопје (70 г). Сите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 60 оздравени пациенти од:
– Скопје 19
– Дебар 1
– Битола 3
– Кавадарци 11
– Гостивар 22
– Демир Хисар 1
– Кичево 2
– Неготино-1
Досега во земјата се направени вкупно 140.093 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13799, бројката на оздравени пациенти е 10210, на починати е 573, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3016.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!