Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар дневно над 530 барања за пасоши, лични карти и возачки-Годинава издадени 30.014 документи

Објавено

на

Повеќе од 530 граѓани на ден периодов „висат“ во управните служби на Министерството за внатрешни работи во Гостивар, за да поднесат барање за промена на личните документи и да се фотографираат. Откако ќе ги завршат тие процедури од службениците треба да добијат одговор во која просторија ќе може да си ги подигнат после извесно време. За личните карти, на пример тоа се „две недели“, за пасошите во редовна постапка „кренати раменици“ , оти и самите вработени не знаат кога би биле готови.

На барање на Gostivarpress.mk. МВР одговори со податоци дека oд почетокот на годината (1 јануари заклучно со 23 февруари) во Отсекот за управни работи Тетово за Гостивар се примени вкупно 30.014 лични документи (патни исправи, лични карти и возачки дозволи).

Детално: пасоши – 14.025, лични карти – 11.227 и возачки дозволи – 4.762.

Дневно се поднесуваат 535 барања за издавање на патна исправа, лична карта и возачка дозвола, извести МВР.

Замената на лични документи (со името „Република Северна Македонија) е согласно Договорот потпишан во Преспа, помеѓу Македонија и Грција. Трошоците паѓаат врз грбот на граѓаните и ако имаат валидни документи со рок со името „Република Македонија“.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 22 минути

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 1 час

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 2 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 4 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 8 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 8 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 20 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 20 часа

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена