Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар до сега попишани околу 68.000 граѓани, над 20.000 домаќинства и 28.000 станови

Објавено

на

На ден пред истекот на рокот за Попис, Општинската пописна комисија на Гостивар информираше дека процесот тече непречено и до сега опфатени се околу 68.000 граѓани, над 20.000 домаќинства и 28.000 станови. За сега, нема официјална одлука за продолжување на рокот и она што во моментов се знае е дека попишувањето ќе трае до утре до 20 часот.

Од пред неколку дена отворен е и пункт во зградата на општина Гостивар, каде граѓаните лично доаѓаат за попишување.

„Активностите во Гостивар се одвиваат без проблеми. До сега имавме само 5-6 случаи на граѓани кои не сакаа да учествуваат, со објаснување дека им било страв поради пандемијата. Функционира и пункт, во кој граѓаните може да дојдат лично за попишување. Рокот е до утре до 20 часот и затоа апелирам, сите кои од било која причина до сега не успеале да бидат попишани, да дојдат и да ја завршат оваа своја обврска“, рече Назми Елези, претседател на Општинската пописна комисија за Гостивар.

Во однос за евентуално продолжување на пописот, од Владата денес изјавија дека сите капацитети се насочени кон тоа операцијата да биде завршена во законскиот рок. Последниот збор за ова прашање ќе го има Државниот завод за статистика, откако ќе ги направи финалните проверки.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 7 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 13 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 14 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Në Gostivar deri tash të regjistruar rreth 68.000 qytetarë, mbi 20.000 amvisëri dhe 28.000 banesa

Објавено

на

Një ditë para mbarimit të afatit për Regjistrim, Komisioni komunal i regjistrimit të Gostivarit informoi se procesi rrjedh pa pengesa dhe se deri tash janë përfshirë rreth  68.000 qytetarë, mbi 20.000 amvisëri dhe 28.000 banesa. Tash për tash, nuk ka vendim zyrtar për vazhdimin e afatit dhe ajo që për momentin dihet është se regjistrimi do të zgjasë deri nesër në orën 20.

Prej para disa ditësh është e hapur edhe pikë në ndërtesën e komunës së Gostivarit, ku qytetarët personalisht vijnë për regjistrim.

“Aktivitetet në Gostivar zhvillohen pa probleme. Deri tash kishim vetëm 5-6 raste të qytetarëve të cilët nuk donin të marrin pjesë, me sqarimin se kanë frikë për shkak të pandemisë. Funksionon edhe pikë, në të cilën qytetarët mund të vijnë personalisht për regjistrim. Afati është deri nesër në ora 20 dhe prandaj apeloj, të gjithë që për shkak të çfarëdolloj arsye deri tash nuk kanë arritur të regjistrohen, të vijnë dhe t’a mbarojnë këtë detyrim të tyre”, tha Nazmi Elezi, kryetar i Komisionit komunal të regjistrimit për Gostivarin.

Në lidhje me vazhdimin eventual të regjistrimit, nga Qeveria sot deklaruan se të gjithë kapacitetet janë të drejtuar kah ajo që ky operacion të kryhet në afatin ligjor. Fjala e fundit për këtë pyetje do t’a ketë Enti shtetëror për statistika, pasi t’i bëjë kontrollet finale.

Популарно изминативе 100 дена