Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар до сега попишани околу 68.000 граѓани, над 20.000 домаќинства и 28.000 станови

Објавено

на

На ден пред истекот на рокот за Попис, Општинската пописна комисија на Гостивар информираше дека процесот тече непречено и до сега опфатени се околу 68.000 граѓани, над 20.000 домаќинства и 28.000 станови. За сега, нема официјална одлука за продолжување на рокот и она што во моментов се знае е дека попишувањето ќе трае до утре до 20 часот.

Од пред неколку дена отворен е и пункт во зградата на општина Гостивар, каде граѓаните лично доаѓаат за попишување.

„Активностите во Гостивар се одвиваат без проблеми. До сега имавме само 5-6 случаи на граѓани кои не сакаа да учествуваат, со објаснување дека им било страв поради пандемијата. Функционира и пункт, во кој граѓаните може да дојдат лично за попишување. Рокот е до утре до 20 часот и затоа апелирам, сите кои од било која причина до сега не успеале да бидат попишани, да дојдат и да ја завршат оваа своја обврска“, рече Назми Елези, претседател на Општинската пописна комисија за Гостивар.

Во однос за евентуално продолжување на пописот, од Владата денес изјавија дека сите капацитети се насочени кон тоа операцијата да биде завршена во законскиот рок. Последниот збор за ова прашање ќе го има Државниот завод за статистика, откако ќе ги направи финалните проверки.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 3 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 6 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 8 часа

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 9 часа

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 11 часа

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 12 часа

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 12 часа

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 14 часа

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 15 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 16 часа

Во делови од Гостивар и повеќе села денес ќе има прекини на струјата

Гостиварпред 1 ден

Трибина на Форум на жени на СДСМ во Гостивар: Насилството врз жените не е приватна работа, туку е прашање упатено кон целото општество

Спортпред 1 ден

СП2022: Прво осминафинале за Мароко по пауза од 36 години 

Македонијапред 1 ден

Ковачевски не одржал средба со Таравари, не е планирана за оваа недела

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Интервјупред 1 ден

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 6 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Në Gostivar deri tash të regjistruar rreth 68.000 qytetarë, mbi 20.000 amvisëri dhe 28.000 banesa

Објавено

на

Një ditë para mbarimit të afatit për Regjistrim, Komisioni komunal i regjistrimit të Gostivarit informoi se procesi rrjedh pa pengesa dhe se deri tash janë përfshirë rreth  68.000 qytetarë, mbi 20.000 amvisëri dhe 28.000 banesa. Tash për tash, nuk ka vendim zyrtar për vazhdimin e afatit dhe ajo që për momentin dihet është se regjistrimi do të zgjasë deri nesër në orën 20.

Prej para disa ditësh është e hapur edhe pikë në ndërtesën e komunës së Gostivarit, ku qytetarët personalisht vijnë për regjistrim.

“Aktivitetet në Gostivar zhvillohen pa probleme. Deri tash kishim vetëm 5-6 raste të qytetarëve të cilët nuk donin të marrin pjesë, me sqarimin se kanë frikë për shkak të pandemisë. Funksionon edhe pikë, në të cilën qytetarët mund të vijnë personalisht për regjistrim. Afati është deri nesër në ora 20 dhe prandaj apeloj, të gjithë që për shkak të çfarëdolloj arsye deri tash nuk kanë arritur të regjistrohen, të vijnë dhe t’a mbarojnë këtë detyrim të tyre”, tha Nazmi Elezi, kryetar i Komisionit komunal të regjistrimit për Gostivarin.

Në lidhje me vazhdimin eventual të regjistrimit, nga Qeveria sot deklaruan se të gjithë kapacitetet janë të drejtuar kah ajo që ky operacion të kryhet në afatin ligjor. Fjala e fundit për këtë pyetje do t’a ketë Enti shtetëror për statistika, pasi t’i bëjë kontrollet finale.

Популарно изминативе 100 дена